Mars Express تولد 20 سالگی را با پخش زنده از سیاره سرخ جشن می گیرد

یکی از چالش های مدیریت تجهیزات واقع در 186 میلیون مایل، مشکل در افزودن یا اصلاح عملکرد آن است. خوشبختانه، تیم مارس اکسپرس راه‌های جدیدی را برای تغییر کاربری ابزارهای موجود این فضاپیما شناسایی کردند. طی چند ماه گذشته، آنها در حال توسعه و آماده سازی ابزارهای مورد نیاز برای امکان پخش زنده بوده اند.

دوام این سفینه و تطبیق پذیری ابزار دقیق آن منجر به گسترش چندین ماموریت برای مدارگرد شده است. جدیدترین تمدید در مارس 2023 تصویب شد و قرار است تا دسامبر 2026 فعال باقی بماند. این مهلت چندین سال دیگر برای مشارکت در ابتکارات تحقیقاتی و رصدی ESA در مریخ خواهد بود.منبع

متأسفانه، فرودگر بیگل-2 در دسامبر 2003 نتوانست به درستی مستقر شود و بعداً توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا دست نخورده اما غیرقابل اجرا کشف شد. با این حال، مدارگرد با خیال راحت به مقصد خود رسید و شروع به ارائه تصویربرداری با وضوح بالا و نقشه‌برداری کانی‌شناسی از سطح مریخ به محققان ESA کرد.

استفاده مجدد از دوربین، همراه با سایر ابزارهای موجود آن، مزایای قابل توجهی را برای تیم Mars Express به همراه داشته است. این مأموریت در طول دو دهه گردش خود به دور سیاره سرخ، متان را در جو سیاره شناسایی کرد، یخ را در هر دو قطب آن کشف کرد و حتی یک دریاچه نمک بالقوه را در زیر قطب جنوبی سیاره کشف کرد.

پخش در 2 ژوئن بینندگان را با یک ساعت تصاویر بلادرنگ گرفته شده توسط دوربین نظارت بصری کاوشگر (VMC) مجذوب خود کرد. VMC در ابتدا به عنوان یک ابزار مهندسی برای مستندسازی جدایی فرودگر بیگل 2 طراحی شد. با این حال، پس از استقرار ناموفق فرودگر، دوربین برای مدت کوتاهی خاموش شد. سپس در سال 2007 مجدداً فعال شد تا به عنوان یک ابزار آموزشی، اطلاع رسانی و مشاهده ای خدمت کند.

بخونید:  اولین خنک کننده CPU آمازون یک مدل Cooler Master تغییر نام دارد

این فضاپیما، متشکل از مدارگرد و فرودگر بیگل-2، به دلیل نزدیکی زمین و مریخ در زمان پرتاب، “اکسپرس” نامیده شد. مدار دو سیاره آنها را بیش از 60000 سال به هم نزدیکتر کرده بود.

چرا مهم است: مدارگرد مریخ اکسپرس که در سال 2003 به فضا پرتاب شد، به عنوان اولین ماموریت واقعی سیاره ای آژانس فضایی اروپا (ESA) تاریخ ساز شد. هدف اصلی این ماموریت بر جستجوی آب زیرسطحی از مدار خود در اطراف سیاره سرخ متمرکز بود. بیست سال بعد و چندین تمدید ماموریت بعد، ESA سالگرد فضاپیما را با اولین «جریان زنده از مریخ» جشن گرفت، که تصاویری تقریباً واقعی از همسایه سیاره‌ای ما را از فاصله بیش از 186 میلیون مایلی منتشر کرد.