NeoCities در حال بازگرداندن “روح” چشمگیر GeoCities به وب مدرن است

یادت باشه زمانیکه… مدت‌ها پیش، GeoCities “Web 1.0” را به عنوان یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های میزبانی وب‌سایت‌های شخصی اعلام کرد. این سرویس اکنون از بین رفته است زیرا یاهو تصمیم گرفت آن را بکشد. مردم هنوز به فضایی برای ابراز آزادانه نیاز دارند، بنابراین NeoCities در تلاش است تا روح GeoCities را با پیچ و تاب مدرن و زیرساخت میزبانی به‌روز بازگرداند.

به نظر می‌رسد اکثر وب‌سایت‌های NeoCities با کمال میل از سبک منسوخ شده پیروی می‌کنند، البته اگر دلیل دیگری جز انجام کاری متفاوت از استانداردهای طراحی معاصر، وب شرکتی نداشته باشند. طرح‌های بی‌حرکت و تهدیدکننده چشم هنوز برای طرفداران GeoCities وجود دارد که از آن لذت ببرند.منبع

GeoCities در اکثر دهه‌های 1990 و 2000 قبل از تعطیلی یاهو در سال 2009، سایت میزبانی وب‌مستران تازه‌کار بود. امروزه، کاربران اینترنتی می‌توانند بین فروش ذهن و روح خود به شبکه‌های اجتماعی یا اتلاف وقت زیاد در تلاش برای این کار، یکی را انتخاب کنند. با مرور نسخه‌های آرشیو شده «محله‌های GeoCities»، گذشته را زنده کنید.

NeoCities یک ویرایشگر HTML با ویژگی های کامل در مرورگر ارائه می دهد. کاربران می توانند صفحات را با استفاده از HTML ساده و زبان های طراحی وب “مدرن” مانند CSS، جاوا اسکریپت و XML برنامه ریزی کنند. البته، پشتیبانی از فونت و تصویر معاصر گنجانده شده است. طرح ماهانه “پشتیبانی” همچنین به سازندگان اجازه می دهد تا هر نوع فایلی را در فضای خود آپلود کنند.

NeoCities که توسط Kyle Drake در سال 2013 راه اندازی شد، اکنون میزبان 600700 وب سایت است و بیش از 6 میلیون بازدید کننده دارد. برخلاف بسیاری از میزبان‌های وب دیگر، NeoCities می‌گوید زیرساخت آن مستحکم است و سیستم کش CDN خود را در 11 مرکز داده در سراسر جهان دارد. همچنین از کد منبع باز برای تقویت سایت استفاده می کند.

بخونید:  کارآمدترین چیدمان صفحه کلید کدام است؟

کاربران می توانند با فیلتر کردن برچسب ها، که نسخه NeoCities از حلقه های وب GeoCities هستند، از وب سایت ها بازدید کنند. بازدیدکنندگان می توانند به سرعت مطالب جدیدی را برای خواندن، تماشا کردن و هدر دادن وقت پیدا کنند. سازندگان وب می توانند هر کاری که می خواهند انجام دهند، درست مانند روزهای باشکوه GeoCities. با این حال، بعید است که صفحات شخصی شکسته یا رها شده متعلق به دوران CRT را پیدا کنید.

این پلتفرم میزبانی وب ثابت و ابزارهای اختصاصی را برای ویرایش و ایجاد وب سایت ها از ابتدا ارائه می دهد. سطح رایگان آن 1 گیگابایت فضای ذخیره سازی و 200 گیگابایت پهنای باند ماهانه را ارائه می دهد، در حالی که اشتراک 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی و 3000 گیگابایت پهنای باند برای 5 دلار در ماه به کاربران می دهد. NeoCities می‌گوید که هرگز داده‌های شخصی را نمی‌فروشد یا تبلیغاتی را در سایت‌های عضو تعبیه نمی‌کند. GeoCities به جمع آوری بی رویه داده ها و روش های تبلیغاتی بیش از حد معروف بود.

NeoCities جایگزین دیگری برای شبکه‌های اجتماعی است و نوستالژی ناب از خط حافظه عبور می‌کند. این یک فضای میزبانی برای صدها هزار وب سایت ارائه می دهد که برای آنلاین بودن نیازی به رعایت قوانین ثابت یا سیاست های طراحی کاملاً تعریف شده ندارند. NeoCities خود را به عنوان یک “شبکه اجتماعی” معرفی می کند که “خلاقیت فردی از دست رفته وب” را باز می گرداند.