Nvidia بیانیه رسمی در مورد ذوب کابل های برق RTX 4090 ارائه می دهد


یک سیب زمینی داغ: جنجال‌های مربوط به منبع تغذیه، کارت گرافیک هیولایی پرچمدار جدید انویدیا را از قبل از عرضه آن فراگرفته است. کاربران اخیراً پس از گزارش‌هایی مبنی بر ذوب شدن کابل‌های برق، از این شرکت انتقاد کردند، اما انویدیا ادعا می‌کند که فقط تعداد معدودی از حوادث رخ داده و خطای کاربر مقصر بوده است.

انویدیا امروز بیانیه‌ای رسمی در رابطه با موارد ذوب سیم‌های برق برای GeForce RTX 4090 منتشر کرد. این شرکت از حدود 50 مورد در سراسر جهان آگاه است که ادعا می‌کند این موارد ناشی از اتصال نامناسب کاربران به کابل‌ها است.

مشکل در اواخر اکتبر شروع شد، زمانی که کاربران Reddit گزارش دادند که اتصالات برق برای 4090 در انتهای کابل و درگاه اتصال GPU ذوب می شود. شک و تردید به سرعت به سمت آداپتورهای برقی که انویدیا با کارت‌ها عرضه می‌کرد، تغییر کرد تا آنها را با منابع تغذیه قدیمی‌تر سازگار کند.

کابل‌های 16 پین 12VHPWR GTX 4090 برای ATX 3.0 PSU در نظر گرفته شده‌اند، اما انویدیا می‌دانست که بسیاری از مشتریان نمی‌خواهند پول بیشتری را برای ارتقای مدل‌های ATX 2.0 خرج کنند. چندین رسانه از راه حل آداپتور این شرکت انتقاد کرده اند.

در ماه سپتامبر، گروه علاقه ویژه به اتصال اجزای جانبی (PCI-SIG) یک مشکل بالقوه بیش از حد فعلی را در مورد آداپتورهایی که انویدیا ادعا می کند رفع کرده است، مطرح کرد. تحقیقات انجام شده توسط Igor’s Lab نشان داد که آداپتورها آنقدر شکننده هستند که وصل یا جدا کردن آنها می تواند به اتصالات آسیب برساند. تامین کننده کابل CableMod هشدار داد که خم شدن کابل ها در فاصله کوتاه ناامن است.

با این حال، تحقیقات Gamers Nexus به نتیجه گیری Nvidia نزدیک تر شد. گفته می‌شود که مشکلات تنها زمانی رخ می‌دهند که کانکتور تحت زاویه کشیده شود یا تا حدی قطع شود. این مشکل همچنین می تواند شامل بقایای جسم خارجی باشد. مانند Nvidia، Gamers Nexus تخمین می‌زند که 4090 نرخ خرابی بسیار پایینی دارد.

این اختلاف زمانی بیشتر شد که کاربر Lucas Genova یک شکایت دسته جمعی علیه انویدیا تنظیم کرد و این شرکت را به ارتکاب کلاهبرداری از طریق توزیع آداپتورهای خطرناک و معیوب متهم کرد. علیرغم یافته‌هایی که خطای کاربر را سرزنش می‌کند، Genova ادعا می‌کند که تجربه او با نصب GPU تضمین می‌کند که از بهترین شیوه‌ها استفاده می‌کند.

به نظر می رسد که آداپتورهای انویدیا در صورت اتصال مناسب برای اکثر افراد ایمن هستند. کاربرانی که در مورد آداپتورهای بسته‌ای مطمئن نیستند می‌توانند گزینه‌های شخص ثالث را پیدا کنند یا به یک PSU ATX 3.0 ارتقا دهند، که برای RTX 4090 نیازی به آداپتور ندارد. پس از صرف بیش از 1600 دلار برای کارت گرافیک، کاهش کمتر از 200 دلار در یک PSU یک مرحله اضافی کوچک است.

در حالی که AMD به طور ضمنی اعتراف کرد که هیچ یک از پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 جدیدش نمی‌توانند مستقیماً با 4090 رقابت کنند، می‌تواند ادعا کند که برای استفاده با منابع تغذیه ATX 2.0 نیازی به آداپتور ندارند. Radeon RX 7900 XTX و XT در 13 دسامبر به ترتیب با قیمت 999 و 899 دلار عرضه می شوند.منبع