Nvidia در حال بررسی موارد ذوب کابل های برق RTX 4090 است، RDNA 3 از 12VHPWR استفاده نمی کند

هسته اصلی بحث استاندارد اتصال برق جدید است که کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 از آن استفاده می‌کنند. پردازنده‌های گرافیکی از استاندارد کابل 16 پین 12VHPWR برای منابع تغذیه ATX 3.0 استفاده می‌کنند. کسانی که به دنبال ارتقاء بدون تعویض ATX 2.0 PSU خود هستند، می توانند از آداپتورهای همراه با کارت هایی استفاده کنند که سه 8 پین یا چهار 8 پین را به یک کابل 12VHPWR متصل می کنند.

چرا مهم است: پرچمدار جدید انویدیا RTX 4090 یک هیولا از جنبه های مختلف است. علاوه بر عملکرد بی‌سابقه بازی، مصرف‌کنندگان نگرانی خود را در مورد نیازهای برق آن ابراز کرده‌اند. این ترس‌ها ممکن است هفته‌ها پس از هشدارهایی در مورد اتصالات برق GPU وجود داشته باشد.

دو کاربر Reddit عکس هایی از کانکتورهای برق سوخته و ذوب شده RTX 4090 در انتهای کابل و روی خود کارت به اشتراک گذاشتند. انویدیا به امید تشخیص مشکل با یکی از دارندگان تماس گرفت. مشخص نیست که آیا این رویدادها مربوط به مسائلی است که گروه مورد علاقه ویژه اتصال اجزای جانبی (PCI-SIG) در ماه سپتامبر برجسته شده بود یا خیر.

در پاسخ به عکس های کانکتور سوخته، AMD تایید شده رقیب آینده آن RTX 4000 – پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 – از 12VHPWR استفاده نخواهد کرد. بسیاری از کاربران احتمالاً کارت های جدید را با حفظ سازگاری کامل با PSU های موجود خود جشن می گیرند.

شایعات حاکی از آن است که انویدیا قصد داشت کارت قدرتمندتر RTX 4000 – Lovelace Titan – را عرضه کند، اما به دلیل نیاز به انرژی بیش از حد آن را لغو کرد. گزارش ها می گویند که PSU ها را ذوب کرده و بریکرها را در تست های داخلی خاموش کرده است. با این حال، کارت هیولا می تواند با 27 گیگابیت بر ثانیه یا حافظه GDDR7 بازگردد.

منبع

نگرانی‌ها در مورد 12VHPWR علاوه بر نگرانی‌های اولیه مبنی بر اینکه RTX 4090 ممکن است 800 وات مصرف کند، به وجود آمد. انویدیا تایید کرد که فقط به 450 وات نیاز دارد و برای سیستم هایی که از این کارت استفاده می کنند، یک PSU 850 واتی را توصیه می کند. با این حال، برخی از شرکای AIB برای کاربرانی که سعی در جفت کردن GPU ها با PSU های ارزان قیمت دارند، PSU های بیش از 1000 وات را بدون احتیاط پیشنهاد می کنند.

ماه گذشته، PCI-SIG هشدار داد که شرایط خاص ممکن است آداپتورها را در معرض خطر جریان بیش از حد و انرژی بیش از حد قرار دهد. به عنوان مثال، فشار دادن PSU به حد مجاز در یک کیس داغ می‌تواند کانکتورهای آداپتور را بسوزاند، اما Nvidia ادعا می‌کند که این مشکل را قبل از راه‌اندازی رسمی برطرف کرده است. فروشنده کابل CableMod هشدار می دهد که خم شدن کابل ها کمتر از 35 میلی متر می تواند اتصالات را تهدید کند زیرا کانکتورهای 12VHPWR کوچکتر از نسل های قبلی هستند.

انویدیا گفت که در حال بررسی حداقل دو مورد سوختن و ذوب آداپتورهای برق برای پرچمدار جدید کارت گرافیک RTX 4090 است. الزام استاندارد اتصال برق جدید برای استفاده با GPU باعث ایجاد اختلاف نظر شده است.

مشخص نیست که آیا یکی از این نگرانی ها پشت حوادث کاربران Reddit است یا خیر. در هر صورت، استفاده از پردازنده‌های گرافیکی RTX 4000 با واحدهای PSU ATX 3.0 در صورتی که توانایی پرداخت هزینه‌های ارتقا را دارید، احتمالاً ایمن‌تر است.