Nvidia GeForce RTX 3060 8GB: چرا باید از آن اجتناب کنید


آیا آن زمان را به خاطر دارید که انویدیا محصولی را “رونمایی کرد” و اظهار داشت که با وجود اینکه یک کارت گرافیک فوق العاده است، نام آن درست نیست؟… “داشتن دو پردازنده گرافیکی با همان نام RTX 4080 گیج کننده است.” درست است، ما در مورد “رونمایی” 12 گیگابایتی RTX 4080 حدود دو ماه پیش صحبت می کنیم.

برای کسانی که از سرعت بالایی برخوردار نیستند، وقتی انویدیا جدیدترین سری GeForce 40 خود را معرفی کرد، این کار را با سه محصول انجام داد: پرچمدار RTX 4090، RTX 4080 16GB و RTX 4080 12GB. مشکل این بود که دو نوع RTX 4080 بسیار متفاوت بودند و آن تفاوت‌ها به ظرفیت حافظه محدود نمی‌شد، همانطور که طرح نام‌گذاری اشاره داشت.

به این دلیل که برای کاهش ظرفیت حافظه بدون استفاده از تراشه های با چگالی کمتر، باید عرض گذرگاه حافظه را نیز کاهش دهید. استفاده از سیلیکون های مختلف که منجر به عملکرد بسیار متفاوت می شود، حرکت خوبی نبود، اما این نوع رفتار مبهم چیز جدیدی نبود. انویدیا قبلاً این کار را انجام داده بود، برای مثال با نسخه DDR4 GeForce GT 1030.

اشتباه بزرگ اعلام RTX 4080 12GB و آن حرکت خاص ضد مصرف کننده به جهان در بزرگترین رویدادی بود که انویدیا در سال های اخیر برگزار کرده بود. به طور سنتی، آنها دوست دارند با عرضه‌های محصولات نامطلوب رفتار کنند، این است که در آینده‌ای بعد از طریق یک راه‌اندازی بی‌صدا، آن‌ها را پنهان کنند، به این معنی که افراد بسیار کمتری متوجه می‌شوند و حتی کمتر به نظر می‌رسد به آن اهمیت می‌دهند.

خوب، این دقیقا همان کاری است که آنها با نسخه 8 گیگابایتی GeForce RTX 3060 انجام داده اند. از قضا، آنها این محصول را در 27 اکتبر، تنها 12 روز پس از عرضه 12 گیگابایتی 4080 به دلیل داشتن نامی گیج کننده، روانه بازار کردند.

اگرچه درست است که هر دو نسخه 8 و 12 گیگابایتی RTX 3060 بر اساس سیلیکون GA106 هستند – بنابراین از نظر فنی همان GPU است – تغییرات هنوز فراتر از تنظیم ظرفیت حافظه است. زیرسیستم حافظه مدل 8 گیگابایتی به شدت کاهش یافته است، حافظه نهان L2 برای مدل 12 گیگابایتی 50 درصد بزرگتر است و عرض گذرگاه نیز بزرگتر است. در مجموع، پهنای باند در مدل اصلی RTX 3060 با تولید 360 گیگابایت بر ثانیه 61 درصد بیشتر است، در حالی که نوع «جدید» 8 گیگابایتی تنها به 224 گیگابایت بر ثانیه کاهش یافته است – همان پهنای باند RTX 3050.

در نهایت، این بدان معنی است که RTX 3060 8 گیگابایتی کندتر از مدل 12 گیگابایتی خواهد بود – و هشدار اسپویلر، به طور متوسط ​​​​حدود 15٪ کندتر است – اما در برخی موارد ما شاهد حاشیه های بیش از 30٪ هستیم، بنابراین بسیار بزرگ است. به اندازه ای است که ما آن را مورد توجه شما قرار دهیم.

یک نکته دیگر، انویدیا هیچ گونه تنظیمات رسمی در MSRP انجام نداده است، بنابراین 8 گیگابایت RTX 3060 همچنان با قیمت 330 دلار عرضه می شود. با نگاهی به Newegg، می بینیم که RTX 3060 12 گیگابایتی از 350 دلار شروع می شود و تعدادی از مدل ها با قیمتی بین 350 تا 380 دلار در دسترس هستند. در همین حال، مقرون به صرفه ترین نسخه 8 گیگابایتی از Inno3D با قیمت 385 دلار شروع می شود، اگرچه برخی از مدل های ایسوس با قیمت 360 و 370 دلار سفارش داده می شوند. نکته این است که از نظر قیمت، هیچ تمایزی بین مدل‌های 12 گیگابایتی اصلی و این نسخه‌های جدید 8 گیگابایتی وجود ندارد.

در استرالیا یک مدل Galax خریدیم که با 10 درصد تخفیف از نسخه اصلی 12 گیگابایتی خریدیم، و ممکن است فکر کنید، “خب اشکالی ندارد”، اما اینطور نیست. GeForce RTX 3060 تقریباً 2 سال پیش عرضه شد، همه با نحوه عملکرد آن آشنا هستند و آنهایی که اینطور نیستند می توانند به سرعت به بنچمارک های آنلاین مراجعه کنند. در همین حال، این مدل جدید 8 گیگابایتی در هیچ کجا یافت نمی شود زیرا برنامه ای برای بررسی وجود ندارد، خرید کارت و اطلاع مصرف کنندگان به عهده بازبین است.

در واقع، ممکن است حتی ندانید که یک نسخه 8 گیگابایتی وجود دارد یا به سادگی تصور کنید که RTX 3060 فقط با 8 گیگابایت VRAM عرضه می شود، درست مانند 3060 Ti. دام در اینجا این است که مصرف کنندگان ناآگاه ممکن است طعمه پرداخت پول 12 گیگابایتی RTX 3060 یا بسیار نزدیک برای محصولی که به طور قابل توجهی کندتر است، شوند.

ما از Nvidia برای پاسخ رسمی در مورد دلیل عرضه نسخه 8 گیگابایتی درخواست کردیم و آنها به سادگی گفتند که این برای ارائه گزینه های بیشتر به مشتریان است. آنها همچنین اعلام کردند که نسخه 12 گیگابایتی قرار است به صورت موازی در دسترس باقی بماند. و فقط برای روشن بودن، این یک محصول تحریم شده Nvidia است و شرکای آنها سرکش نیستند، بلکه شرکای احتمالی آن موظف به تولید آن هستند.

به نظر می‌رسد انویدیا به دنبال پاک کردن موجودی پردازنده‌های گرافیکی پایین‌تر Ampere خود است و بدون شک مایل است که سود خود را با این کار به حداکثر برساند. این همچنین به آنها اجازه می دهد سیلیکون GA106 معیوب را به قیمتی بسیار بیشتر از فروش آن به عنوان RTX 3050 بفروشند.

البته موضوع ما این است که ما اکنون دو محصول به نام “GeForce RTX 3060” داریم که عملکرد یکسانی را ارائه نمی دهند و در بسیاری از موارد حتی نزدیک هم نیست. و ما در مورد تست محدود حافظه صحبت نمی کنیم – مانند بافر بیش از 8 گیگابایت VRAM – ما در مورد عملکرد زمانی صحبت می کنیم که در بافر 8 گیگابایتی باقی بمانیم.

پس بیایید نگاهی به آن بیندازیم، چند بازی را مرور می کنیم و سپس میانگین 12 بازی را به شما نشان می دهیم. برای جمع‌آوری این نتایج، از داده‌های تازه با کارت‌های RTX 3060 12 و 8 گیگابایتی با استفاده از آخرین درایورهای نمایشگر استفاده کردیم. سایر GPU ها برای مقاصد مقایسه گنجانده شده اند.

معیارها

با شروع Cyberpunk 2077، متوجه می‌شویم که مدل 12 گیگابایتی در 1080p در مقایسه با مدل جدید 8 گیگابایتی، 13 درصد سریع‌تر است، تفاوت زیادی نیست، اما مطمئناً قابل توجه است.

این حاشیه در 1440p به 18 درصد افزایش می یابد و اکنون ما به دنبال دو سطح عملکرد متفاوت و تجربه بازی بهتر با مدل اصلی 12 گیگابایتی هستیم.

با رفتن به Dying Light 2، در اینجا ما یک بازی داریم که به وضوح حافظه سنگینی دارد و به همین دلیل مدل 8 گیگابایتی عملکرد پردازنده گرافیکی RTX 3060 را محدود می کند.

کارت اصلی در رزولوشن 1080p 35 درصد سریع‌تر بود، این تفاوت عملکرد فوق‌العاده‌ای برای دو محصول با نام یکسان است، و همان داستان در 1440p است. در واقع، در اینجا ما از 34 فریم بر ثانیه بسیار شبیه به کنسول با نسخه 8 گیگابایتی به 46 فریم در ثانیه بسیار نرمتر با استفاده از 3060 اصلی می رویم.

Halo Infinite مدل 12 گیگابایتی را می بیند که 21 درصد عملکرد بهتری در 1080p ارائه می دهد که از 63 فریم در ثانیه به 76 فریم در ثانیه می رسد، که یکی دیگر از تفاوت های عملکردی بزرگ برای دو محصول با نام مشابه است. حاشیه در 1440p مشابه باقی می ماند، جایی که 12 گیگابایت 3060 اصلی 19 درصد سریعتر بود.

Horizon Zero Dawn شاهد بهبود عملکرد کمتر 16 درصدی برای مدل 12 گیگابایتی نسبت به نسخه جدید 8 گیگابایتی است، اگرچه این حاشیه در 1440p به 20 درصد افزایش یافت.

هر دو نتیجه بد هستند زیرا تغییر دو رقمی در عملکرد غیرقابل قبول است، به خصوص با توجه به اینکه تفاوت در ظرفیت حافظه در اینجا نقشی ندارد.

همچنین در Shadow of the Tomb Raider به دنبال عملکرد 22 درصدی بیشتر برای نسخه 12 گیگابایتی هستیم، زیرا مدل جدید 8 گیگابایتی عملکرد را به 85 فریم در ثانیه کاهش می دهد. حاشیه در 1440p مشابه است، جایی که نسخه 12 گیگابایتی 20٪ سریعتر است و 12 فریم در ثانیه اضافی را ارائه می دهد.

خلاصه عملکرد

با نتایج بازی های فردی کافی است، به راحتی می توانید ایده بگیرید. به طور متوسط ​​می توان انتظار عملکرد 17 درصد بهتری را با مدل 12 گیگابایتی در 1080p داشت، اما همانطور که دیدیم این حاشیه می تواند تا 35 درصد باشد.

این یک داستان مشابه در 1440p است، زمانی که در بافر 8 گیگابایتی کار می کرد، مدل 12 گیگابایتی همچنان به طور متوسط ​​18 درصد سریعتر بود زیرا از پهنای باند حافظه به میزان قابل توجهی بهره می برد.

آنچه ما آموختیم

نسخه جدید 8 گیگابایتی GeForce RTX 3060 به طور قابل توجهی کندتر از نسخه اصلی است و در تعدادی از موارد در آزمایش ما بسیار کندتر بود. به نظر ما این یک اقدام وحشتناک ضد مصرف کننده توسط انویدیا است، چیزی بیشتر از این که جیب آنها را ببندد و در عین حال مشتریان را گمراه کند و به طور بالقوه از بین ببرد.

درست است که قیمت گذاری می تواند بهبود یابد، در این مرحله ممکن است از نظر ارزش بد نباشد. از این گذشته، فرض کنید انویدیا قیمت را نسبت به نسخه 12 گیگابایتی 20 درصد یا حتی 30 درصد کاهش دهد، سپس 8 گیگابایت RTX 3060 از نظر ارزش، حداقل در مقایسه با مجموعه محصولات خود انویدیا، بسیار عالی به نظر می رسد.

ما با این ارزیابی موافق خواهیم بود، اگر نام آن نامیده می شد، فرض کنید “GeForce RTX 3060 LE 8GB” چیزی که برای خریداران احتمالی مشخص می کند که این RTX 3060 معمولی شما نیست. در این صورت، ما واقعاً مشکلی نخواهیم داشت. با این مدل کاهش یافته و در حالی که ما هنوز تغییر نام را به طور کامل ترجیح می دهیم، حداقل می توانیم تلاش صادقانه تری را بپذیریم تا به خریداران روشن کنیم که این نسخه متفاوت است.

برای نشان دادن اینکه چقدر برای افراد ناآشنا دشوار است حتی تشخیص اینکه کدام مدل را می‌خرند، یا اینکه مدل دیگری وجود دارد، در اینجا جعبه RTX 3060 اصلی ما و جعبه 8 گیگابایتی جدید است.

کسانی که با این فرض کار می کنند که یک RTX 3060 یک RTX 3060 است، ممکن است شاهد فروش یک مدل 8 گیگابایتی با تخفیف معقول باشند و فکر کنند که به یک معامله برخورد کرده اند، آن را فوراً انجام دهند، اما متوجه می شوند که معامله آنها کمی کندتر از آن است. غیر از این بوده اند. و برای آن‌هایی که عاقل‌تر نیستند، فقط به این معنی است که می‌توانستید بهتر عمل کنید، و احتمالاً بین ارتقاها بیشتر پیش رفته‌اید.

متأسفانه این نوع رفتار ادامه خواهد داشت مگر اینکه انویدیا با واکنش کافی از سوی مصرف کنندگان و جامعه علاقه مندان مواجه شود. ما همیشه با این نوع رفتار ضد مصرف‌کننده از سوی شرکت‌ها مبارزه می‌کنیم، خواه Nvidia، AMD، Intel، LG، Samsung، MSI، Asus و غیره، بسیاری از این شرکت‌ها را در این زمینه به چالش کشیده‌ایم. گذشته، و ما به این کار ادامه خواهیم داد.

مطمئن باشید، اگر AMD بخواهد یک شیرین کاری مشابه انجام دهد، ما به همان سختی آنها را دنبال می کنیم، دقیقاً مانند زمانی که چندین مقاله را اختصاص دادیم تا آنها را در مورد برنامه های پشتیبانی از Zen 3 برای مادربردهای سری 300 و 400 مطرح کنیم. ما هیچ‌یک از بهانه‌های آنها را نداشتیم، دلایل فنی که چرا آنها مجبور به پایان دادن به پشتیبانی شدند را نپذیرفتیم. به زبان ساده، آنها مصرف کنندگان را گمراه کردند، ما به دنبال آنها رفتیم، و آنها مسیر را اصلاح کردند، و این به لطف فشار قوی جامعه امکان پذیر شد.

ما انتظار نداریم که در اینجا با انویدیا همین اتفاق بیفتد، اما ما کار خود را انجام داده‌ایم، اکنون متوجه شده‌اید که 8 گیگابایت RTX 3060 چیست و می‌دانید که با قیمت‌های درخواستی فعلی از آن اجتناب کنید.

میانبرهای خرید:منبع