OLED های لمسی می توانند دکمه های قابل لمس روی صفحه نمایش را به گوشی های آینده بدهند

محققان دانشگاه کارنگی ملون در حال آزمایش پنل‌های OLED آینده‌نگر هستند که می‌توانند شکل فیزیکی را برای شبیه‌سازی دکمه‌های لمسی برای ورود متن و غیره تغییر دهند. این فناوری شامل استفاده از پمپ‌های هیدرولیک مینیاتوری می‌شود که سیال را حرکت می‌دهند و به صورت جداگانه قابل کنترل هستند. آنها را می توان مانند پیکسل های روی صفحه در صورت نیاز روشن یا خاموش کرد.

تصویر بزرگ: ورود داده ها در دستگاه های تلفن همراه اولیه منحصراً از طریق دکمه های فیزیکی انجام می شد. این روش مطمئناً مزایای خود را داشت اما مقدار زیادی از املاک و مستغلات را نیز مصرف کرد. صفحه‌کلیدهای لمسی با صفحه‌کلیدهای دیجیتال که می‌توانستند در صورت لزوم بیایند و بروند، در نهایت برنده شدند (RIP BlackBerry)، اما برخی هنوز هم حس لامسه‌ای را که دکمه‌های فیزیکی ایجاد می‌کنند، حس می‌کنند.

مقاله تیم در مورد این موضوع، Flat Panel Haptics: Embedded Electroosmotic Pumps for Scalable Shape Displays، اکنون برای خواندن آنلاین در دسترس است اگر بخواهید بیشتر بدانید.

این اولین بار نیست که دانشمندان چنین راه حلی را امتحان می کنند، اما این ممکن است پیشرفته ترین رویکرد باشد، زیرا دیگران ثابت کرده اند که بسیار حجیم است. ضخامت کل نمونه اولیه کمتر از پنج میلی متر و وزن آن کمتر از 40 گرم است. هنگامی که به طور کامل فعال می شود، “دکمه ها” پنج میلی متر بالا می آیند و گفته می شود که به اندازه کافی بادوام هستند تا در مقابل تعامل کاربر مقاومت کنند.

اعتبار تصویر: اونور بینای

بخونید:  Super Metroid دوباره کامپایل شده و به رایانه شخصی منتقل شده استمنبع

تیم تحقیقاتی چندین سناریو استفاده بالقوه را نشان داد. به غیر از یک صفحه کلید اولیه، این فناوری همچنین می تواند برای نمایش اعداد، نمادها یا ایموجی ها استفاده شود. آن‌ها همچنین نشان می‌دهند که از آن همراه با یک پنل OLED سنتی برای بالا بردن بخش‌هایی از صفحه نمایش استفاده می‌شود.

واضح است که فناوری هنوز در مرحله اولیه است، اما پتانسیل آن وجود دارد. حتی ممکن است برخی استدلال کنند که این روش بهتری برای استفاده از پنل‌های OLED منعطف است تا اینکه بتوانید تلفن خود را از وسط تا کنید فقط به این دلیل که فناوری برای انجام این کار وجود دارد. اگر به‌درستی اصلاح و اجرا شود، در تقلید از دکمه‌های فیزیکی می‌تواند در عین حال می‌تواند حالت تخت خود را برای سایر کاربردها حفظ کند. به آن به عنوان بهترین هر دو جهان فکر کنید.