PCI-SIG می گوید که مقصر ذوب شدن کابل های 12VHPWR نیست

یکی از مشتریان یک شکایت دسته جمعی علیه انویدیا تنظیم کرد و آداپتورهای آن را خطرناک و معیوب خواند. با این حال، بررسی‌های جداگانه از Nvidia و Gamers Nexus نشان می‌دهد که تنها درصد کمی از کاربران با این مشکل مواجه شده‌اند و این مشکل از کابل‌های متصل نادرست ناشی می‌شود. PCI-SIG گفت که از این شکایت آگاه است، اما فقط توصیه های ایمنی خود را متوجه تولید کنندگان کرده است، نه مشتریان.

PCI-SIG مشخصات بسیاری از جنبه‌های رایانه‌های شخصی، از جمله کابل‌های برق 12HPWR را در مرکز بحث‌های اخیر منتشر و مدیریت می‌کند. این شرکت گفت که مشخصات آن شامل تمام اطلاعات فنی لازم در مورد قابلیت همکاری است و بقیه به عهده سازندگانی است که محصولات را بر اساس آن مشخصات قرار می‌دهند – در این مورد فقط Nvidia. PCI-SIG پیشنهاد کرد که انویدیا مسئول طراحی، تولید و آزمایش محصولاتی مانند کانکتورهای کابل برق GPU است.

کل این آشفتگی باعث شده تا AMD در رقابت با Nvidia مهمات بیشتری داشته باشد. پردازنده‌های گرافیکی Radeon RX 7900 XTX و 7900 XT آینده AMD ارزان‌تر از نسخه‌های مشابه RTX 4000 خود هستند و نیازی به آداپتور برای PSU‌های ATX 2.0 ندارند. این شرکت در برجسته کردن هر دو مزیت تردیدی نداشت.منبع گروه مورد علاقه ویژه اتصال اجزای جانبی (PCI-SIG) در این هفته پاسخی رسمی در مورد کابل های برق ذوب آخرین پردازنده های گرافیکی انویدیا ارائه کرد. یادآوری ایمنی دیگ بخار این گروه نشان می دهد که این گروه فکر می کند مشکل در آن یا کاربران نهایی نیست، بلکه در تولید کنندگان است.

بخونید:  Intel confirms it will use AMD-style 3D-stacked cache technology in its future CPUs

یک سیب زمینی داغ: نهادهای مختلف تقصیر را برای ذوب شدن کانکتورهای کابل برق کارت های گرافیک جدید سری GeForce RTX 4000 انویدیا به گردن می اندازند. کنسرسیومی که مشخصات PCI را مدیریت می کند، آخرین شرکتی است که هرگونه مشکل در پایان فرآیند تولید خود را رد کرده و به سازندگان یادآوری می کند که اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهند.

آداپتورها برای اکثر کاربرانی که دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کنند ایمن به نظر می‌رسند، اگرچه آزمایشگاه Igor فکر می‌کند ممکن است کمی ظریف باشند. اگر در مورد آداپتورهای کانکتور برق ارائه شده برای RTX 4090 یا 4080 خود مطمئن نیستید، می توانید آداپتورهای شخص ثالث را خریداری کنید یا برای رفع نیاز به آداپتورها، به یک PSU ATX 3.0 بروید. ارتقاء منبع تغذیه فقط چند صد دلار به قیمت هر یک از GPU اضافه می کند که هر دو از 1000 دلار فراتر می روند.

از اواخر اکتبر، کاربران از ذوب شدن اتصالات برق در کارت گرافیک RTX 4090 انویدیا شکایت داشتند. آنها به سرعت آداپتورهایی را که شرکت برای سازگار کردن کابل‌های 16 پین 12VHPWR با منابع تغذیه قدیمی‌تر ATX 2.0 قرار داده بود، مقصر دانستند. کابل ها فقط به صورت بومی از PSU های جدیدتر اما کمتر رایج ATX 3.0 پشتیبانی می کنند.