PiEEG یک پروژه سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر Raspberry Pi برای خواندن سیگنال های زیستی مغز است.

محققان می‌گویند این برد می‌تواند برای پردازش سیگنال‌های زیستی در زمان واقعی استفاده شود و در نظر گرفته شده است که به توسعه‌دهندگان کمک کند هم در مورد علوم اعصاب بیاموزند و هم با پردازش سیگنال، فیلترها و یادگیری ماشینی آزمایش کنند. سیگنال‌های گرفته‌شده با PiEEG می‌توانند اهداف مختلفی را برای کاربردهای علمی، آموزشی یا حتی سرگرمی مانند کنترل خانه هوشمند، بازی، روباتیک، ورودی صفحه‌کلید مجازی یا «حتی آزمایش‌های پلی‌گراف DIY» داشته باشند.

چه اتفاقی افتاده؟ محقق کالج امپریال لندن، ایلدار رحماتولین، برای ساخت یک “رابط” ارزان، در دسترس و چند منظوره مغز و کامپیوتر، درخواست پول می کند. پروژه Rakhmatulin به جای سوراخ کردن جمجمه برخی از میمون‌های فقیر مانند Neuralink، حول یک صفحه توسعه بسیار عادی‌تر (و امن‌تر) برای Raspberry Pi طراحی شده است.

Rakhmatulin قبلاً یک رابط کامپیوتری مغزی کم‌هزینه برای “استفاده روزمره” در گذشته ایجاد کرده بود، اما این پروژه در نهایت به دلیل کمبود تراشه بسیار گران شد. Raspberry Pi طبق اکثر استانداردها مقرون به صرفه است و سپر PiEEG باید بین 250 تا 350 دلار هزینه داشته باشد. این محقق قبلاً با کنترل یک ربات اسباب‌بازی تنها با پلک زدن نشان داده است که PiEEG چگونه کار می‌کند.

PiEEG یک طراحی منبع باز برای یک خواننده مقرون به صرفه و در عین حال دقیق سیگنال های زیستی مغز است. یک اسکنر EEG، EMG و ECG از انواعی که بیماری را برای رسیدن به هدف خود گسترش نمی دهد. برای ساخت PiEEG، Rakhmatulin اخیراً یک کمپین سرمایه گذاری جمعی با درخواست 4000 دلار راه اندازی کرده است. در زمان نگارش این مقاله با تنها 14 حامی و 38 روز مانده به پایان، این کمپین قبلاً بر این هدف غلبه کرده است و 135 درصد بودجه دارد.

بخونید:  Imgur برای پاک کردن محتوای قدیمی که به یک حساب مرتبط نیست، و ممنوعیت مطالب NSFW

PiEEG برای برد Raspberry Pi 3 یا Raspberry Pi 4 یک برد اضافی (همچنین به عنوان “سپر” شناخته می شود) ارائه می دهد که کار با آن آسان است و با انواع مختلف الکترودها سازگار است. این سپر طوری طراحی شده است که برای همه قابل استفاده باشد، زیرا کاربران علاقه مند فقط باید الکترودها را به هم متصل کرده و یک اسکریپت پایتون را اجرا کنند تا شروع به اندازه گیری و ضبط سیگنال های زیستی که از مغز می آیند، شوند.

به لطف برد مقرون به صرفه Raspberry Pi که پروژه بر اساس آن ساخته شده است، PiEEG در مقایسه با سایر دستگاه های اسکن زیستی DIY بسیار ارزان تر خواهد بود. محققان حداکثر هزینه 350 دلاری را برای سخت افزار تخمین می زنند، در حالی که بخش نرم افزاری چیزها کاملاً منبع باز است. مخزن رسمی GitHub کد منبع، فایل‌های طراحی، دیتاشیت و نمونه‌های پروژه را ارائه می‌کند و هر کسی می‌تواند به لطف مجوز منبع باز General Public License (GPL) نسخه 3.0 PiEEG را سفارشی کند.

Rakhmatulin گفت که پتانسیل برنامه های مرتبط با PiEEG بسیار بیشتر است، زیرا این دستگاه می تواند در صنایع و برنامه های مختلف استفاده شود در حالی که پردازش داده ها را می توان در Python، C و C++ انجام داد.منبع