Redditor کامپیوتر بسیار کمیاب 1956 را در زیرزمین پدربزرگ و مادربزرگ کشف می کند

Redditor دیگری اشاره کرد که تنها 45 LGP-30 تا کنون تولید شده است که احتمالاً به دلیل قیمت بالا و عدم تقاضای مصرف کننده است. وضعیت تقریباً همه 45 رایانه ناشناخته است، بنابراین یافتن یکی که بیکار در زیرزمین نشسته است، یک کشف حیرت انگیز است.

LGP-30 زمانی که به مشخصات مربوط به زمان خود می رسید، با کامپیوتری که شامل 113 لوله خلاء، 1450 دیود نیمه هادی و حافظه درام مغناطیسی می شد، چندان دست نیافتنی نبود. این حافظه قادر بود تا 4069 کلمه 31 بیتی را ذخیره کند که در شرایط امروزی معادل 15.8 کیلوبایت است. 15.8 کیلوبایت کوچک ممکن است خنده دار به نظر برسد، اما با توجه به ظرفیت محاسباتی در آن زمان، این مقدار منصفانه بود.

در متن: در طول دهه‌های 1950 و 1960، رایانه‌ها تقریباً به طور انحصاری برای مشاغل پیشرفته و استفاده دولتی در نظر گرفته شدند. تعداد بسیار کمی از شهروندان عادی در آن زمان در خانه های خود کامپیوتر داشتند. بنابراین تعجب یک Redditor را تصور کنید وقتی متوجه می‌شود پدربزرگشان یکی از کمیاب‌ترین رایانه‌ها را در زیرزمین نشسته است.

به گفته c-wizz، پدربزرگش از رایانه برای “محاسبات مهندسی عمران در دهه 60” استفاده می کرد. او احتمالاً یکی از تنها افرادی در آلمان بود که به طور خصوصی صاحب رایانه بود. به هر حال، این قبل از عرضه کامپیوترهای شخصی آی‌بی‌ام و اپل در دهه 1970 بود.

متأسفانه، c-wizz تأیید کرد که LGP-30 در وضعیت کار نیست. به نظر می رسد که او علاقه مند به تعمیر این واحد است و می گوید: “من یک موزه در آلمان (جایی که اهل آن هستم) پیدا کردم که ظاهرا یک LGP-30 کار می کند. فکر می کنم با آنها تماس خواهم گرفت.” ما مطمئناً امیدواریم که c-wizz بتواند آن رایانه قدیمی را دوباره به کار بیاندازد.

بخونید:  نظرسنجی اکتبر نشان می دهد که پذیرش ویندوز 11 تنها 15 درصد در سراسر جهان استمنبع

LGP-30 در سال 1956 تولید شد و تقریباً 47000 دلار فروخته شد. پس از تعدیل تورم، LGP-30 با پول امروزی نزدیک به 513000 دلار قیمت خواهد داشت. رایانه در زمان خود نسبتاً کوچک بود، زیرا رایانه های دیگر در اواسط دهه 1950 هنوز کل اتاق ها را اشغال می کردند. LGP-30 به هیچ وجه “سبک” نیست و حدود 800 پوند (363 کیلوگرم) وزن دارد.

شخصی روز دوشنبه یک یافته بسیار نادر را در ساب ردیت r/vintagecomputing پست کرد. کاربر Reddit “c-wizz” عکس های دو کامپیوتر قدیمی کشف شده در زیرزمین پدربزرگ و مادربزرگش را به اشتراک گذاشت. یکی از آنها PDP-8/e بود (دکلت سمت چپ)، اما چیزی که واقعا توجه c-wizz و سایر Redditors را به خود جلب کرد، کامپیوتر دوم، LGP-30 بود.