SSD ها ممکن است باعث انتشار دو برابر CO2 هارد دیسک ها شوند

این درصد یک SSD 512 گیگابایتی را فرض می‌کند، اما جالب اینجاست که ادعا می‌شود که هزینه کربن SSD در طول تولید به صورت خطی با ظرفیت افزایش می‌یابد.

محققان 20 درصد چرخه فعال و 80 چرخه بیکار را در طول عمر هر دو رسانه ذخیره سازی فرض کردند. این امکان وجود دارد که تحت بارهای کاری مشابه، سرعت یک SSD به چرخه های فعال کمتری منجر شود و منجر به افزایش بهره وری انرژی آن نسبت به یک HDD شود.

محققان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و دانشگاه بریتیش کلمبیا اخیراً مطالعه‌ای را منتشر کرده‌اند که ادعا می‌کند درایوهای حالت جامد می‌توانند منجر به انتشار دو برابر کربن درایوهای دیسک سخت (HDD) شوند. این مطالعه تأثیر کربن دستگاه‌ها و اجزای مختلف را در طول عمر آنها تجزیه و تحلیل می‌کند.

این مطالعه روش هایی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از انبار پیشنهاد می کند. طراحی SSD های با دوام بیشتر یک راه حل واضح است، زیرا می تواند منجر به تولید کمتر شود. بازیافت و استفاده مجدد از حافظه فلش (و همچنین سایر قطعات سخت افزاری) به محیط زیست کمک می کند.

محققان اذعان می‌کنند که SSD‌های کارکرده نسبت به HDD انرژی کمتری مصرف می‌کنند، اما ادعا می‌کنند که تولید SSD منجر به انتشار بسیار بالاتری می‌شود. بیشتر انتشار کربن SSD قبل از اینکه کسی شروع به استفاده از آن کند، اتفاق افتاده است، با این فرض که فرآیندهای تولید هنوز عمدتاً به سوخت‌های فسیلی متکی هستند.

این مطالعه استدلال می‌کند که SSD‌ها بالاترین آلایندگی را نسبت به سایر اجزاء در سیستم‌هایی دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنند و 38 درصد از کل انتشار یک رایانه شخصی را تشکیل می‌دهند. در مقایسه، یک هارد دیسک ممکن است مسئول 9 درصد آلایندگی یک سیستم، یک پردازنده گرافیکی 11 درصد، یک پردازنده 4 درصد، یک مادربرد 17 درصد، رم 9 درصد، یک PSU 4 درصد و یک شاسی 6 درصد باشد.

بخونید:  چین بار دیگر از قانون «تبعیض‌آمیز» تراشه‌های آمریکا ابراز تاسف کرد

علاوه بر این، SSD ها همیشه بهترین فضای ذخیره سازی برای هر موقعیتی نیستند. هارد دیسک‌ها هنوز به‌طور قابل‌توجهی در هر گیگابایت ارزان‌تر هستند، به همین دلیل است که کاربران و شرکت‌ها از آن‌ها برای ذخیره‌سازی سرد (حفظ داده‌های زیادی که اغلب استفاده نمی‌کنید) هوشمندانه استفاده می‌کنند، در حالی که SSD‌ها را برای فایل‌های پرکاربرد رزرو می‌کنند. نگرانی های انرژی تنها یکی دیگر از مزایای این عمل است.منبع

با مقایسه انتشار نظری هر دو نوع ذخیره سازی از زمان ساخت تا پایان عمر، این مطالعه به این نتیجه می رسد که در یک دوره 5 تا 10 ساله، یک HDD انرژی بیشتری نسبت به SSD مصرف می کند، اما کمتر از انرژی صرف شده برای ساخت SSD.

در متن: SSD ها به دلیل مزایای سرعتی که نسبت به درایوهای دیسک استاندارد دارند، به طور فزاینده ای ضروری می شوند، اما یک مطالعه جدید ادعا می کند که SSD ها علیرغم مصرف انرژی بیشتر، انتشار کربن به طور قابل توجهی نسبت به HDD ها دارند. با این حال، سناریوهای مورد استفاده مختلف ممکن است آن تصویر را تغییر دهند.