Thunderbolt نسل بعدی گاهی اوقات می تواند به 120 گیگابیت در ثانیه برسد، درست مانند USB4 2.0

مانند USB4 2.0، نسل بعدی Thunderbolt با نسخه های قبلی USB و Thunderbolt سازگار است. با فناوری سیگنالینگ جدید، از کابل های غیرفعال موجود زیر 1 متر پشتیبانی می کند.

خط پایین: با توجه به مشخصات USB4 2.0 که اخیراً منتشر شده است، نسل بعدی Thunderbolt قابلیت های مشابهی را نوید می دهد. Thunderbolt و USB4 مدتی است که از نظر پهنای باند به دلیل ارتباط نزدیک خود در مرحله قفل هستند.

نسل بعدی Thunderbolt همچنین با DisplayPort 2.1، یکی دیگر از مشخصات اتصال که این هفته منتشر شد، کار می کند. VESA تمام محصولات DisplayPort 2.0 را به استاندارد جدید به روز کرد که از مشخصات لایه فیزیکی مشابه USB4 استفاده می کند.

این دو فناوری شبیه به هم به نظر می‌رسند زیرا USB4 1.0 مبتنی بر Thunderbolt 3 است. هر دو اتصالات 40 گیگابیت بر ثانیه را فعال می‌کنند و جانشینان آنها تقریباً به طور همزمان به 80 گیگابیت بر ثانیه و 120 گیگابیت بر ثانیه ارتقا می‌یابند (Thunderbolt 4 پهنای باند مشابه TB 3 را حفظ کرد، اما قابلیت نمایش و امنیت بیشتری را اضافه کرد).

طبق نمودارهای اینتل، یک تفاوت بین USB4 و Thunderbolt نسل بعدی این است که دومی به اتصالات دو طرفه 80 گیگابیت بر ثانیه و نامتقارن 120 گیگابیت بر ثانیه نیاز دارد. در مقابل، نمودار نشان می دهد که مشخصات USB4 تنها به صورت اختیاری از پهنای باند بالاتر از 20 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند اما بین USB4 1.0 یا 2.0 تمایز قائل نمی شود.

اینتل روز چهارشنبه اطلاعات بیشتری در مورد جانشین Thunderbolt 4 روشن کرد. مانند USB4 2.0، استاندارد جدید پهنای باند اتصال تا 80 گیگابیت در ثانیه را ارائه می دهد، در حالی که در برخی موارد می تواند تا 120 گیگابیت بر ثانیه برسد.

بخونید:  اپل مک بوک پرو را با تراشه های M2 Pro و M2 Max تازه می کند

گروه پروموتر USB که شامل شرکت‌هایی مانند اپل، اچ‌پی، اینتل، مایکروسافت، رنساس الکترونیک، STMicroelectronics و Texas Instruments است، زمانی که مشخصات آن را در اوایل این هفته منتشر کرد، به طور خلاصه به همین قابلیت برای USB4 2.0 اشاره کرد. اتصال نامتقارن ممکن است برای نمایشگرهای با کارایی بالا مبتنی بر USB4 و سایر بارهای کاری فشرده مفید باشد. اینتل به طور خاص به سودمندی Thunderbolt برای گیمرها و سازندگان محتوا که نیاز به جابجایی فایل های حجیم دارند اشاره می کند.

اینتل قصد دارد نام رسمی نسل بعدی Thunderbolt را به همراه ویژگی های بیشتری در سال آینده معرفی کند. این شرکت می‌تواند آن را Thunderbolt 5 بنامد یا آن را زیرمجموعه Thunderbolt 4، شبیه به نام USB4 2.0 قرار دهد. با این حال، برخی نام تجاری USB4 را گیج کننده می دانند.منبع

نسل بعدی Thunderbolt – اینتل هنوز آن را به درستی نام گذاری نکرده است، بنابراین Thunderbolt 5 مشخص نیست – از پهنای باند دو طرفه تا 80GBps پشتیبانی می کند که اینتل برای اولین بار در ماه گذشته در اسرائیل نشان داد. با این حال، این هفته، این شرکت همچنین توانایی Thunderbolt جدید برای ارسال با سرعت 120 گیگابیت بر ثانیه در حالی که دریافت با سرعت 40 گیگابیت در ثانیه را ارائه کرد.