TSMC امیدوار است تولید 3 نانومتری را به ایالات متحده منتقل کند، اکنون کار خود را به سمت 1 نانومتر آغاز کرده است

در اخبار مرتبط، یکی از کارخانه‌های TSMC مستقر در تایوان تمرکز خود را بر یافتن پیشرفت‌هایی برای رسیدن به گره‌های فرآیند 1 نانومتری آغاز کرده است. البته، با فشرده‌تر شدن پردازنده‌ها، تولید مداوم آنها بسیار سخت‌تر می‌شود. بنابراین مهندسان TSMC باید مواد و روش‌های جدیدی برای کاهش فرآیندهای ۱ نانومتری و کوچک‌تر پیدا کنند.

در سال 2020، TSMC برنامه هایی را برای ساخت یک کارخانه پردازش و توسعه در ایالات متحده آغاز کرد. برآوردهای اولیه ساخت و ساز را در سال 2021 تکمیل می کند. با این حال، پس از دو تاخیر، اکنون آخرین مهلت در سه ماهه اول سال 2023 است. با فرض اینکه آنها به این بازه زمانی برسند، مدل های آیفون 15 دارای یک پردازنده کاملاً جدید 3 نانومتری ساخت ایالات متحده خواهند بود.

برای این منظور، TSMC با موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه ملی تایوان (NTU) برای تحقیق و توسعه روش‌های جدید همکاری کرد. پس از مهندسی و آزمایش فراوان، آنها دریافتند که ترکیب “مواد دو بعدی” و “بیسموت نیمه فلزی” منجر به مقاومت بسیار کم می شود که ممکن است بر چالش برانگیزترین جنبه تولید گره های 1 نانومتری غلبه کند.

آیفون 14 همچنین دارای گره پردازش 4 نانومتری TSMC است. با این حال، اپل به عنوان بزرگترین مشتری خود، اغلب آخرین و بهترین پیشرفت ها را از تامین کننده دریافت می کند. به این ترتیب، کوپرتینویی قصد دارد به فرآیند 3 نانومتری TSMC برای آیفون 15 برود.

شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) اخیراً به طور مکرر در اخبار بوده است و بسیاری از شرکت ها محصولاتی را منتشر می کنند که شامل نیمه هادی ها و گره های فرآیند سازنده تراشه است. تولید کننده تراشه تایوانی از سال 2020 به طور قابل اعتماد پردازنده های 5 نانومتری AMD را تامین کرده و حتی گره های 4 نانومتری جدیدی را برای کارت های گرافیک اخیر Ada Lovelace انویدیا ارائه کرده است.

بخونید:  Nintendo GameCube و شبیه ساز Wii Dolphin به Steam می آید

تیم های تحقیقاتی تایید کردند که گره های 1 نانومتری هنوز سال ها تا تولید و فروش در محصولات مصرفی فاصله دارند. ما تا اواخر سال 2024 شاهد برنامه های فعلی برای گره های 2 نانومتری نخواهیم بود. بنابراین به راحتی می توان حداقل پنج سال برای چنین پیشرفتی زمان داشت. چه کسی می‌داند، اگر این پیشرفت‌ها ادامه پیدا کند، شاید قبل از پایان دهه شاهد گره‌هایی با اندازه پیکومتر (1000 pm = 1nm) باشیم.منبع

در حال حاضر، TSMC تنها گره های 3 نانومتری را در کشور خود یعنی تایوان تولید می کند. در حالی که این لزوماً باعث ایجاد هیچ مشکل مهم یا قطعی در طول فرآیند توسعه اپل نمی شود، راه هایی برای ساده کردن آن وجود دارد. این دو شرکت یک ایده دارند: انتقال تمام تولیدات 3 نانومتری TSMC به ایالات متحده.

تصویر بزرگ: چند ماه پر حادثه در صنعت پردازش بوده است و شرکت‌های فناوری محصولات جدید را چپ و راست عرضه می‌کنند. هجوم دستگاه ها متوقف نمی شود، زیرا TSMC برنامه هایی برای انتقال توسعه 3 نانومتری به ایالات متحده دارد و این تنها خبر نیست.