TSMC با افزایش 50 درصدی درآمد، رکود فناوری را شکست داد

در رویدادی با حضور جو بایدن در اوایل این هفته، TSMC تأیید کرد که تلاش‌های ساختمانی و تولیدی خود را در ایالات متحده گسترش خواهد داد. در این توسعه، 40 میلیارد دلار برای دو کارخانه در آریزونا هزینه می شود، که نسبت به سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری قبلی برنامه ریزی شده بود. این سایت ده ها هزار شغل ایجاد خواهد کرد و مجموع تولید 600000 ویفر در سال خواهد داشت.منبع

کاهش تقاضا، سیاست‌های کووید صفر چین، افزایش هزینه زندگی و ترس از رکود، سال 2022 را به سال بدی برای غول‌های فناوری تبدیل کرده است. تقاضا برای همه چیز از تلفن های هوشمند گرفته تا رایانه های شخصی کاهش یافته است و اخراج های گسترده به یک امر عادی تبدیل شده است.

بخش عمده ای از سه ماهه خوب TSMC از تامین تراشه A16 مورد استفاده در آیفون 14 پرو و ​​14 پرو مکس به دست آمد. اپل که در حال حاضر بزرگ‌ترین مشتری TSMC بود، ماه گذشته گفت که تراشه‌هایی را از تاسیسات تامین‌کننده در ایالات متحده خریداری خواهد کرد و وابستگی کوپرتینویی به آسیا را کاهش خواهد داد. همچنین شنیده‌ایم که غول تایوانی در سال 2024 در کارخانه‌های آریزونا خود تولید بر روی یک فرآیند 4 نانومتری را آغاز می‌کند – ارتقای ویفرهای 5 نانومتری که قبلاً برنامه‌ریزی شده بود – پس از تصمیمی که ظاهراً توسط اپل تشویق شد.

برخی از تحلیلگران نمی‌دانند که آیا TSMC می‌تواند در سال آینده، زمانی که سفارش‌ها کاهش می‌یابد، عملکرد خوب خود را حفظ کند. با این حال، طبق گزارش ها، این شرکت قصد دارد قیمت ویفر 3 نانومتری را 25 درصد از طریق 5 نانومتر افزایش دهد و به 20000 دلار برساند، که می تواند قیمت نهایی خود را افزایش دهد. تراشه A17 Bionic آیفون 15 2023 بر اساس فرآیند 3 نانومتری تولید خواهد شد و اپل قبلاً، هرچند با اکراه، با افزایش قیمت TSMC موافقت کرده است.

بخونید:  مدارک علوم کامپیوتر و اطلاعات در بین فارغ التحصیلان اخیر محبوب ترین هستند

TSMC این روند را با بیش از دو برابر کردن فروش خود در نوامبر – در مقایسه با سال قبل – به 7.27 میلیارد دلار کاهش داده است. این شرکت را در مسیر رسیدن به برآورد سه ماهه چهارم بین 19.9 تا 20.7 میلیارد دلار قرار می دهد.

به طور خلاصه: ما در میانه یک رکود اقتصادی جهانی هستیم که به شدت به شرکت های فناوری ضربه زده است، اما به نظر می رسد کسی به TSMC نگفت. بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های قراردادی جهان شاهد افزایش درآمد ماه نوامبر خود با 50.2 درصد افزایش سالانه به 7.27 میلیارد دلار بود و بخش زیادی از آن به لطف اپل بود.