TSMC مقداری تولید نئون را بومی سازی خواهد کرد تا عرضه جهانی را تضمین کند


چرا مهم است: از آغاز کمبود تراشه، بسیاری در مورد نقش بزرگ TSMC در زنجیره تامین نیمه هادی ها ابراز نگرانی کرده اند.

شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) برنامه های خود را برای آوردن مقداری تولید نئون به تایوان برای کمک به تامین امنیت زنجیره تایید کرده است. جنگ در اوکراین به شدت بر بازار جهانی این قطعه حیاتی تراشه تأثیر گذاشته است.

نئون یکی از موادی است که لیزرهای مورد استفاده در ساخت تراشه به آن وابسته است و نیمی از عرضه جهان قبل از حمله روسیه در فوریه از اوکراین تامین می شد. تولیدکنندگان نئون اوکراین – Ingas و Cryoin – بلافاصله پس از شروع حمله، تولید خود را متوقف کردند و باعث افزایش قیمت ها شد.

این دو شرکت احتمالاً ذخایر نئونی داشتند، اما اگر قبلاً نداشته اند، ممکن است اکنون در حال اتمام باشند. پس از توقف تولید، کریوین گفت که می تواند تا سه ماه دوام بیاورد. وضعیت ذخایر نئون در کشورهای دیگر نیز نامشخص است.

غول تراشه‌های تایوانی این هفته برنامه‌های خود را برای کشف راه‌حل‌های تولید گاز نئون شخص اول فاش کرد، اما ایجاد منابع محلی ممکن است سال‌ها طول بکشد. علاوه بر این، TSMC می گوید که بومی سازی تمام جنبه های تولید غیرممکن است.

نئون محصول جانبی تولید فولاد است و تصفیه آن به مواد دیگری نیاز دارد. فقدان این منابع، Cryoin را مجبور به تعطیلی کرد، حتی اگر تأسیسات آن در اودسا مورد حملات روسیه قرار نگرفته بود.

علاوه بر این، تنش‌ها بین چین، تایوان و ایالات متحده اخیراً به دلیل تحریم‌های آمریکا در زمینه ساخت تراشه در منطقه و جاه‌طلبی‌های کمونیستی برای کنترل تایوان تشدید شده است. تحریم ها تجارت TSMC در چین را محدود می کند، در حالی که در صورت حمله چیکوم به تایوان، خود این شرکت ممکن است تهدید شود.

همه این عوامل TSMC را تشویق کردند تا در چند سال گذشته بیشتر بر مدیریت ریسک تمرکز کند. این شرکت باید به تامین کنندگان خود کمک کند تا مواد را ایمن کنند و سطح هماهنگی آنها را برای رفع پیچیدگی های زنجیره تامین افزایش دهد.

یک پوشش نقره ای این است که چالش های چند سال گذشته فرصتی را برای TSMC فراهم کرد تا بازیافت خود را بهبود بخشد و انتشار کربن خود را کاهش دهد. این شرکت در حال حاضر 95 درصد زباله های خود را بازیافت می کند و میلیون ها درآمد از فروش مواد بازیافتی و صرفه جویی در تولید تراشه ایجاد می کند.منبع