TSMC ممکن است قیمت ویفر 3 نانومتری را کاهش دهد تا AMD، Nvidia و دیگران را جلب کند

منابع به MyDrivers گفته اند که TSMC می تواند قیمت تراشه های 3 نانومتری را کاهش دهد تا شرکای تولیدی بیشتری را جلب کند. این برش برای تمام فرآیندهای 3 نانومتری این شرکت اعمال می شود، نه فقط N3 افتتاحیه.

با این حال، TSMC امیدوار است با عرضه محصولات آتی مانند آیفون 15 که به تولید آن متکی است، بهبود یابد. TSMC همچنین ممکن است هزینه های برنامه های توسعه آینده را کاهش دهد. سال گذشته، این شرکت هزینه های توسعه پیش بینی شده را از 44 میلیارد دلار به 36 میلیارد دلار کاهش داد.منبع

این شرکت مستقر در تایوان، تولید انبوه N3، اولین گره فرآیند 3 نانومتری خود را در پایان سال 2022 آغاز کرد. انتظار می رود گره N3E پایدارتر و کارآمدتر در اواخر سال 2023 تولید شود و ممکن است هزینه کمتری برای تولید داشته باشد. این ممکن است TSMC را قادر سازد تا قیمت ها را کاهش دهد، اما آنها همچنین می توانند قیمت N3 را کاهش دهند اگر بخواهند حجم بیشتری را تولید کنند.

انتظار می‌رود که AMD از یک فرآیند 3 نانومتری برای معماری پردازنده‌های Zen 5 خود استفاده کند که اولین بار در می 2021 افشا شد. مشخص نیست که AMD چه زمانی می‌تواند به طور رسمی از Zen 5 رونمایی کند. انویدیا می‌تواند از 3 نانومتر برای خط بعدی پردازنده‌های گرافیکی بازی خود – با اسم رمز Blackwell – که احتمالاً در سال 2024 ظاهر می‌شود، استفاده کند.

در همین حال، TSMC این هفته گزارش داد که سود سه ماهه اول 2023 آن ممکن است 5 درصد کاهش یابد زیرا این شرکت شروع به احساس اثرات رکود اقتصادی جهانی می کند. اگرچه اتکای گسترده صنعت تراشه به TSMC به سود سه ماهه چهارم سال 2022 کمک کرد، انتظار می‌رود کاهش تقاضای مصرف‌کننده بر غول تایوانی در اواخر سال 2023 تأثیر بگذارد و احتمالاً منجر به کاهش تک رقمی شود.

نوامبر گذشته، DigiTimes گزارش داد که TSMC قصد دارد به ازای هر ویفر 3 نانومتری 20000 دلار شارژ کند – افزایشی 25 درصدی بیش از 5 نانومتر به دلیل فرآیند گسترده لیتوگرافی EUV که در ساخت آن دخیل است. اپل افزایش قیمت را برای ایمن سازی تراشه های 3 نانومتری آیفون 15 آینده خود پذیرفت، اما به نظر می رسد شرکت های دیگری مانند AMD، Nvidia، Qualcomm و MediaTek فعلا از این کار عقب نشینی کرده اند. اپل مشتری اصلی TSMC برای N3 است.

TL;DR: TMSC ممکن است تصمیم خود را برای هزینه بیشتر برای پیشرفته ترین ویفرهای سیلیکونی خود تغییر دهد. از آنجایی که این شرکت با کاهش درآمد اولیه در سال 2023 مواجه است، ممکن است سعی کند تولیدکنندگان تراشه های بیشتری را با قیمت گذاری تهاجمی تر به سمت آخرین فرآیندهای گره خود جذب کند.