TSMC ممکن است 30 درصد بیشتر برای تراشه های ساخته شده در کارخانه های آریزونا خود هزینه کند

با این حال، بعید به نظر می‌رسد که این امر باعث کاهش هزینه‌های تراشه‌های ساخت ایالات متحده شود، زیرا تامین‌کنندگان ویفر در حال افزایش ظرفیت هستند که نمی‌توانند با توسعه‌های ریخته‌گری تراشه‌های شرکت‌هایی مانند TSMC، اینتل و سامسونگ همگام شوند – که همگی در حال ساخت کارخانه‌های جدید در این زمینه هستند. آمریکا و جاهای دیگر.

در پایان، حتی اگر تولید تراشه در ایالات متحده گران‌تر باشد، شرکت‌هایی با جیب‌های عمیق مانند اپل بدون شک خوشحال خواهند شد که کمی بیشتر بپردازند تا اطمینان حاصل کنند که زنجیره تامین متنوعی دارند که مستعد مشکلات مشابهی نیست. در سال های اخیر افزایش یافته است. و با حضور ایالات متحده، TSMC اساساً یک بیمه نامه برای عملیات خود در ایالات متحده و همچنین در تایوان خریداری می کند – یک وضعیت برد-برد.منبع

علاوه بر این، تجهیزات پیشرفته EUV از ASML کمبود دارند و قیمت یک دستگاه تا 160 میلیون دلار است و نسخه نسل بعدی آن تا 400 میلیون دلار قیمت دارد. و هزینه های تحقیق و توسعه برای تراشه های ساخته شده با استفاده از گره های فرآیند پیشرفته تر در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است.

دلیل دیگر مربوط به هزینه است – راه اندازی و راه اندازی یک کارخانه در خاک آمریکا تا 50 درصد گران تر از تایوان است. سپس باید موادی مانند فلزات خاکی کمیاب و نئون نیمه هادی و همچنین یک منبع ثابت آب تهیه کنید تا تاسیسات با ظرفیت کامل کار کند. و در آخر، شما به نیروی کار ماهر (و ارزان) زیادی نیاز دارید، چیزی که در آسیا در مقایسه با آمریکای شمالی و حتی اروپا آسان تر است.

بخونید:  آمازون با معاملات اولیه Prime Day اشتها را باز می کند

این حرکت نشان دهنده تغییر قابل توجهی در ذهنیت رهبری TSMC است که به طور سنتی تمایلی به ایجاد تاسیسات تولید تراشه در ایالات متحده ندارد. یکی از دلایل آن مربوط به سیاست تایوان برای حفظ پیشرفته ترین فناوری های خود در سطح محلی است، حتی زمانی که این کشور سلاح های تولیدی خارجی برای یک زنجیره تامین جهانی انعطاف پذیرتر می سازد.

به طور طبیعی، این بدان معناست که TSMC هزینه های اضافی در ایالات متحده خواهد داشت که به قیمت های بالاتر برای ویفرهای ساخته شده در آریزونا در مقایسه با تایوان تبدیل می شود. برخی از کارشناسان داخلی تخمین می زنند که تراشه های ساخته شده در آمریکا بر روی گره های فرآیندی N5 و N4 تا 30 درصد بیشتر از تراشه های ساخته شده در کشور آسیایی قیمت خواهند داشت.

همچنین بخوانید: چگونه TSMC اینقدر خوب شد؟

در ماه دسامبر، TSMC اعلام کرد که کمتر از 40 میلیارد دلار برای ساخت دو کارخانه تراشه های پیشرفته در آریزونا سرمایه گذاری خواهد کرد. به عبارت دیگر، بزرگترین سازنده تراشه جهان بزرگترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در تاریخ آریزونا و یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های تاریخ ایالات متحده انجام داد. زمانی که کارخانه‌ها شروع به کار کنند، هزاران نفر استخدام خواهند شد و حدود 600000 ویفر در سال تولید خواهند کرد.

مانند اینتل و سامسونگ، TSMC می‌خواهد برخی از هزینه‌های راه‌اندازی کارخانه‌های آریزونا خود را با استفاده از 15 میلیارد دلار از صندوق سرمایه‌گذاری CHIPS Act پوشش دهد. در همان زمان، موریس چانگ، بنیانگذار TSMC، نسبت به توانایی ایالات متحده برای تقویت سریع تولیدات محلی با صرف پول بیشتر در این مشکل ابراز تردید کرده است. او همچنین معتقد است تحریم‌ها علیه چین پتانسیل افزایش قیمت تراشه‌ها را در طول زمان در نتیجه چندپارگی صنعت دارد.

بخونید:  حملات باج‌افزاری ادامه دارند: خلاصه‌ای از حوادث مهم اخیر، از جمله ضربه این هفته به گاردین

تصویر بزرگ: راه‌اندازی یک کارخانه تولید تراشه در ایالات متحده یک تلاش گران‌قیمت است، به‌ویژه در مقایسه با انجام همین کار در آسیا. با این حال، شرکت‌هایی مانند TSMC میلیاردها دلار برای انجام این کار سرمایه‌گذاری می‌کنند، که با کمک یارانه‌های دولتی و ایده دستیابی به یک زنجیره تامین از لحاظ جغرافیایی متنوع که کمتر مستعد اختلال است. در نتیجه، تراشه های ساخته شده توسط غول تایوانی در ایالات متحده می تواند 30 درصد گران تر از تراشه های ساخته شده در کشور خود باشد.

این فقط ایالات متحده نیست که برای تولیدکنندگان تراشه گرانتر از تایوان است. تراشه‌های ساخته شده بر روی فناوری‌های فرآیندی قدیمی‌تر و بالغ‌تر مانند N28، N22، N16 و N12 در بازوی ژاپنی TSMC در کوماموتو نیز 10 تا 15 درصد گران‌تر از تراشه‌های مشابه ساخته شده در کشور اصلی این شرکت هستند.

درست مانند ایالات متحده، ژاپن نیز به دنبال احیای صنعت نیمه هادی غالب خود است. سال گذشته، ما متوجه شدیم که دو کشور یک بازوی تحقیق و توسعه مشترک را برای فناوری‌های فرآیند کلاس 2 نانومتری و فراتر از آن آغاز کردند.