TSMC 40 میلیارد دلار را به دو کارخانه تراشه آریزونا اختصاص خواهد داد


آینده نگر: غول تایوانی TSMC رسما تایید کرده است که یک فابریک اضافی برای تولید تراشه در ایالات متحده خواهد ساخت. سایت آریزونا رشد خواهد کرد، سرمایه گذاری سر به فلک کشیده و تعداد مشاغل تازه ایجاد شده سیاستمداران را بسیار بسیار خوشحال خواهد کرد.

شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) تلاش های ساختمانی و تولیدی خود را در خاک ایالات متحده به شیوه ای نسبتاً قابل توجه گسترش خواهد داد. پس از شایعات فراوان، تاییدیه های غیر رسمی و مصاحبه های سطح بالا، بالاخره اعلامیه مورد انتظار رسمی شد. سایت آریزونا TSMC در حال رشد است، نه در حال افزایش است، پر از مشاغل و میلیاردها دلار سرمایه گذاری است.

TSMC می گوید که سرمایه گذاری جدید آن بزرگترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تاریخ آریزونا و یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در تاریخ ایالات متحده خواهد بود. این شرکت در مجموع 40 میلیارد دلار هزینه خواهد کرد و نه تنها یک، بلکه دو کارخانه مختلف با تولید برنامه‌ریزی‌شده (از سال 2026) تراشه‌های مبتنی بر 3 نانومتر در فاز دوم تولید خواهد کرد.

TSMC گفت که بیش از 10,000 کارگر ساختمانی در این سایت مشغول به کار خواهند بود و انتظار می رود که این دو کارخانه 10,000 شغل پردرآمد از جمله 4,500 شغل مستقیماً از TSMC ایجاد کنند. پس از تکمیل، کارخانه‌های آریزونا مجموعاً تولید 600000 ویفر در سال با ارزش محصول نهایی بیش از 40 میلیارد دلار خواهند داشت.

انتظار می‌رود اولین نسخه آریزونا در سال 2024 به صورت آنلاین عرضه شود و تراشه‌هایی با فرآیندهای تولید خانواده N5 TSMC – N5، N5P، N4، N4P و N4X تولید کند. ظرفیت تولید آن 240000 ویفر در سال خواهد بود. فاب دوم تقریباً چهار برابر سرمایه گذاری شرکت را افزایش می دهد و چند سال پس از استفاده در تولیدات مستقر در تایوان، خانواده N3 از گره های فرآیند را به ایالات متحده می آورد.

اگرچه سایت آریزونا بزرگترین سرمایه گذاری این شرکت در خارج از کشور است، TSMC در واقع به حفظ پیشرفته ترین و به روزترین فناوری تولید تراشه خود برای مدتی طولانی در خاک تایوان ادامه خواهد داد. گره 3 نانومتری همچنان در سال 2026 پیشرفته در نظر گرفته می شود، اما بازار تولید تراشه می تواند تا آن زمان بسیار متفاوت باشد.

شرکت‌های دیگر نیز افزایش هزینه‌ها را برای ایجاد قابلیت‌های جدید تولید تراشه در ایالات متحده اعلام کرده‌اند. اینتل 20 میلیارد دلار برای تاسیسات جدید در کلمبوس، اوهایو هزینه خواهد کرد، در حالی که سامسونگ 17 میلیارد دلار در آستین، تگزاس سرمایه گذاری خواهد کرد. این غول کره ای می تواند حتی فراتر از این هم رفته و تا 200 میلیارد دلار برای 11 کارخانه تولیدی مختلف در این منطقه هزینه کند.

رئیس جمهور جو بایدن در سخنرانی در تاسیسات TSMC گفت: “تولید آمریکایی بازگشته است.”منبع