Virgin Orbit پس از پرتاب ناموفق گران قیمت در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است

به طور خلاصه: یکی از استارت‌آپ‌های فضایی سر ریچارد برانسون اگر به‌زودی سرمایه‌گذاران جدیدی پیدا نکند، دچار مشکل می‌شود. پس از پرتاب فاجعه‌بار بریتانیا که ۹ ماهواره را نابود کرد، Virgin Orbit اسپین‌آف Virgin Galactic با ورشکستگی مواجه شد. این شرکت حداقل از سال گذشته در معرض خطر مالی قرار داشت و علیرغم تزریق پول نقد از سوی برانسون و سرمایه گذاران به ارزش 1.05 میلیارد دلار، دچار مشکل شد.

در دسامبر 2021، این استارت آپ تحت ادغام SPAC با شرکت خرید ویژه NextGen Acquisition Corp قرار گرفت که فرصت عرضه اولیه عمومی (IPO) را باز کرد. NextGen ارزش Virgin Orbit را قبل از IPO 3.7 میلیارد دلار ارزیابی کرد. در حال حاضر ارزش سهام آن تنها 217 میلیون دلار است.منبع

این حادثه باعث کاهش 22 درصدی سهام ویرجین اوربیت شد. اسکای نیوز خاطرنشان می کند که این شرکت قبلاً در معرض خطر اقتصادی قرار داشت و گروه ویرجین برانسون بیش از یک میلیارد بودجه از جمله وام 60 میلیون دلاری در نوامبر 2022 ارائه کرد. این وقف سخاوتمندانه به دست آمد حتی اگر ویرجین از اولین پرواز خود در سال 2021 تنها پنج مأموریت موفقیت آمیز داشته است. با این حال، تزریق نقدی هنوز کافی نبود.

گروه ویرجین ریچارد برانسون در سال 2017 این شرکت را از ویرجین گالاکتیک جدا کرد و به‌دنبال پرتاب محموله‌های محموله‌ای به مدار با استفاده از موشکی بود که به جای بلند شدن از زمین با بوئینگ 747 تغییر یافته به نام دختر کیهانی به ارتفاع بالا می‌رود. پس از چندین سال تحقیق و توسعه، Virgin Orbit با موفقیت 10 مکعب را در ژانویه 2021 پرتاب کرد.

بخونید:  یک کارت گرافیک جدید برای اولین بار از سال 2018 در صدر نظرسنجی Steam قرار گرفت

استارت‌آپ پرتاب ماهواره‌ای میلیاردر ریچارد برانسون Virgin Orbit در آستانه بسته شدن درهای خود است. در ژانویه، این شرکت تلاش کرد 9 ماهواره را به مدار پایین زمین بفرستد. این اولین پرتاب موفق ماهواره از خاک بریتانیا بود. با این حال، موشک LauncherOne سقوط کرد.

هفته گذشته، Virgin Orbit اعلام کرد که اکثر کارکنان خود را مرخص می کند و فعالیت های خود را به دلیل جستجوی بودجه بیشتر متوقف می کند. این شرکت در مورد میزان سرمایه ای که برای سرپا ماندن نیاز دارد سکوت کرده است، اما اگر به زودی تامین مالی پیدا نکند، احتمالاً ورشکست خواهد شد. در حال حاضر با دو شرکت بازسازی کننده کار می کند تا در صورتی که نتواند سرمایه بیشتری را جمع آوری کند، یک طرح اضطراری برای حرکت رو به جلو ایجاد کند.

این شرکت خرابی را به دلیل شل شدن فیلتر سوخت 100 دلاری می‌داند که باعث داغ شدن بیش از حد موتور و از کار افتادن آن می‌شد. این اتفاق ناگوار محموله موشک را نابود کرد و تحقیقات در حال انجام از سوی مقامات بریتانیا و ایالات متحده را آغاز کرد.