تحقیق درباره کلاهبرداری فیلیپین خرید 40000 لپ‌تاپ سلرون را به قیمت 1000 دلار بررسی می‌کند.

اگر چیزی مانند Asus Zenbook 13 را می‌خرید که یکی از بهترین لپ‌تاپ‌های ما است که می‌توان آن را با Core i7-1165G7 اینتل با قیمتی بیش از یک دلار خریداری کرد، پرداخت مبلغی بیش از یک لپ‌تاپ بد نیست. همچنین می توانید یک مک بوک ایر مدل پایه با تراشه عالی M1 را با قیمت 999 دلار خریداری کنید که 43 دلار کمتر از قیمت دستگاه های مورد بحث است.

Reg می نویسد که پس از بسته شدن مدارس در فیلیپین به دلیل شیوع کووید-19، دولت بودجه ای را برای خرید نزدیک به 70000 لپ تاپ اختصاص داد تا معلمان بتوانند به کار خود ادامه دهند.

علاوه بر این، حسابرس دریافت که در سال 2020، وزارت آموزش و پرورش 581 دلار به ازای هر واحد برای دستگاه‌های Dell که دارای پردازنده نسل هشتمی Core i5 هستند پرداخت کرده است.

از آنجایی که در نهایت برای هر واحد بیشتر از بودجه ای که برای آن در نظر گرفته بود پرداخت کرد، وزارت انرژی به جای 68500 عدد برنامه ریزی شده، فقط 39583 لپ تاپ خرید.

WTF؟! تصور کنید برای لپ‌تاپ‌هایی که مدل ویندوزی یا مک‌بوک میان‌رده نیست، اما از پردازنده‌ی مقرون‌به‌صرفه Celeron اینتل استفاده می‌کند، ۱۰۴۲ دلار بپردازید. سپس تصور کنید که تقریباً 40000 عدد از آنها را خریداری کرده اید. این همان کاری است که وزارت آموزش فیلیپین انجام داد و در نتیجه دولت این کشور تحقیقاتی را درباره تقلب در مورد چگونگی وقوع آن و اینکه چه کسی مسئول است آغاز کرد.

با این حال، لپ‌تاپ‌های خریداری‌شده در این مورد، از پردازنده‌های مقرون‌به‌صرفه Celeron اینتل استفاده می‌کردند. نگاهی گذرا به آمازون لپ‌تاپ ایسوس را نشان می‌دهد که از Celeron N4020 با قیمت 249 دلار استفاده می‌کند و بسیاری دیگر با پردازنده‌های مشابه حتی ارزان‌تر به فروش می‌رسند. همچنین این واقعیت وجود دارد که لپ‌تاپ‌های Celeron فراتر از ابتدایی‌ترین کارها کاربرد زیادی ندارند.

بخونید:  جنرال موتورز قصد دارد یک دستیار هوش مصنوعی در خودرو با نیروی آژور توسعه دهد

اکنون، سارا دوترته، وزیر آموزش و معاون رئیس‌جمهور، به وزارت آموزش دستور داده است که از کمیسیون حسابرسی درخواست کند تا تحقیق درباره تقلب انجام دهد.

اما کمیسیون حسابرسی فیلیپین اختلافات قابل توجهی با خرید پیدا کرد. وزارت آموزش 35046.50 دلار یا 627 دلار برای هر لپ‌تاپ اختصاص داد، اما در نهایت موافقت کرد که برای هر واحد 58300 P (1042 دلار) بپردازد، و این در حالی بود که یکی از مناقصه‌گران قیمت پایین‌تری 43000 P (770 دلار) ارائه کرد.منبع