جزئیات بیشتر CPU Raptor Lake در آینده از جمله تعداد هسته، تاریخ انتشار و قیمت آزمایشی به بیرون درز پیدا کرد.

برای کسانی که آشنایی ندارند، اینتل در اواخر اکتبر از نسل سیزدهم پردازنده های Core Raptor Lake رونمایی و عرضه کرد. تراشه های سری K راحت تر اورکلاک می شوند و برای علاقه مندان جذاب می شوند. یک F در انتهای نام پردازنده‌های اینتل نشان‌دهنده عدم وجود گرافیک یکپارچه و معمولاً قیمت تخفیف جزئی است. پردازنده‌های سری T دارای آندرکلاک هستند که نیاز به وات و خنک‌کننده کمتری را به آنها می‌دهد.

فروش اولیه Raptor Lake نسبت به CPU های Zen 4 جدید AMD بسیار مطلوب بود. عوامل بازدارنده Zen 4 شامل نیاز آن به مادربردهای جدید گران قیمت و رم DDR5 است، در حالی که مدل های قبلی پردازنده Zen 3 و پلت فرم AM4 همچنان محبوب و مقرون به صرفه هستند. این عوامل در نهایت می توانند خود را معکوس کنند، زیرا پردازنده های نسل چهاردهم اینتل به سوکتی کاملاً جدید منتقل می شوند در حالی که جانشین Zen 4 این کار را نخواهد کرد.

منبع

یک افشاکننده قابل اعتماد تصویری از خرده‌فروشی را با تاریخ عرضه، تعداد هسته‌ها و قیمت‌های اروپایی پردازنده‌های غیر K Raptor Lake اینتل منتشر کرده است. انتظار می‌رود اینتل از پردازنده‌های مرکزی خود در نمایشگاه CES 2023 در تاریخ 5 ژانویه رونمایی کند و طبق اطلاعات فاش شده، این پردازنده‌ها نیز در همان هفته به فروش خواهند رسید.

همچنین به نظر می‌رسد فهرست فروشگاه تأیید می‌کند که پردازنده‌های غیرK دارای تعداد هسته‌های مشابه با همتایان K فعلی خواهند بود. استثناها i5-13400 و 13400F جدید با 10 هسته در مقایسه با 14 مدل فعلی Core i5 هستند.

pic.twitter.com/70DZcvLlow

— شماره 188 (@momomo_us) 22 دسامبر 2022

بخونید:  AmigaOS 3.2.2 یک به روز رسانی سیستم عامل جدید برای رایانه های خانگی کلاسیک دهه 80 است

قیمت های فهرست شده ممکن است بالا به نظر برسند زیرا آنها اهداف اولیه اروپایی هستند. MSRPهای نهایی آمریکای شمالی احتمالا کمتر خواهد بود. همین امر در مورد مادربردهای آینده ایسوس نیز صدق می کند: یک H770 و چند مدل B760.