رولز رویس راکتور هسته ای کوچک را برای سفرهای فضایی و پایگاه های ماه کنایه می دهد

وزارت دفاع و ناسا سال گذشته میلیون‌ها دلار به لاکهید مارتین، وستینگهاوس، ایکس انرژی و ماشین‌های شهودی برای طراحی نیروگاه‌های هسته‌ای مبتنی بر ماه اهدا کردند. آنها با هم قصد دارند یک راکتور شکافت کلاس 40 کیلوواتی بسازند که بتواند برای یک دهه در سطح ماه دوام بیاورد. علاوه بر این، رولزرویس فکر می کند که توسعه راکتورهای هسته ای برای فضا می تواند به کربن زدایی زمین کمک کند. این فناوری می تواند در مناطق مستقر در زمین مانند دفاع و کشتیرانی کاربرد داشته باشد.

با این حال، رولز رویس همچنین می خواهد از راکتورهای هسته ای برای تامین انرژی پایگاه های ماه استفاده کند. یکی از روش‌های ممکن شامل دستگاه‌های رادیوایزوتوپی است که از آمریکیوم برای تامین انرژی ارتباطات و تجهیزات علمی استفاده می‌کنند. آنها از فروپاشی طبیعی مواد هسته‌ای استفاده می‌کنند که گرما را طی دهه‌ها تخلیه می‌کند.

میکرو رآکتور رولز رویس برای استفاده از سوخت ذاتا ایمن و بسیار قوی طراحی شده است. هر ذره اورانیوم در چندین لایه محافظ محصور شده است که به عنوان یک سیستم مهار عمل می کند و به آن اجازه می دهد در شرایط شدید مقاومت کند.https://t.co/OOc9kBGXDx pic.twitter.com/wkXmZgzhrs

— رولزرویس (@RollsRoyce) 27 ژانویه 2023

این شرکت مطالعه انرژی هسته ای برای اکتشاف فضایی را در کنار آژانس فضایی بریتانیا در سال 2021 آغاز کرد. ناسا اخیراً تأیید کرده است که اهداف مشابهی با همکاری دارپا دارد.

منبع

رولزرویس تصویر جدیدی از “Micro-Reactor” خود در توییتر منتشر کرد که می تواند از انرژی هسته ای برای تامین انرژی سفینه های فضایی و تاسیسات ماه استفاده کند. این پست حاوی اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد رآکتور، عمدتاً در مورد ایمنی بود.

Micro-Reactor ذرات اورانیوم را در زیر چندین سطح محفظه قرار خواهد داد تا بتوانند در شرایط شدیدی که همراه با سفر فضایی است مقاومت کنند. برای سال‌ها، رولزرویس از راکتور به عنوان مرکز جاه‌طلبی‌های فضایی خود صحبت می‌کرد.

ناسا قبلاً از انرژی هسته‌ای برای مأموریت‌های فضایی بدون سرنشین مانند کاوشگرهای وویجر استفاده کرده است، اما برای سفرهای فضایی خدمه استفاده نکرده است. شکافت هسته ای می تواند یک روش پیشرانه با سوخت بسیار کارآمدتر از موشک های شیمیایی باشد که در حال حاضر مردم را به فضا می فرستند. همچنین باعث می شود زمان سفر کوتاه تر و ایمن تر شود. وزارت دفاع ایالات متحده (DoD) در سال 2021 شروع به پذیرش پیشنهادات شرکت های خصوصی برای سیستم های پیشران هسته ای برای فضاپیماها کرد.