طرح صلح ایلان ماسک چین/تایوان مورد تمجید پکن قرار گرفت


یک سیب زمینی داغ: ایلان ماسک چند روز پس از ایجاد جنجال در مورد طرح صلح خود برای اوکراین، خود را در میانه یک موضوع داغ ژئوپلیتیکی دیگر یافت. این بار تنش بین چین و تایوان است. ثروتمندترین فرد جهان گفت که دو کشور می توانند به توافقی “معقولانه خوشایند” بر سر جزیره دست یابند که تحسین چین و خشم تایوان را به همراه داشته است.

در یک مصاحبه گسترده با فایننشال تایمز، از ماسک در مورد چین پرسیده شد، جایی که کارخانه گیگا شانگهای بین 30 تا 50 درصد از خودروهای الکتریکی تسلا را تولید می کند. او معتقد است که درگیری بین این کشور و تایوان، که خودمختار است، اما پکن ادعا می‌کند که بخشی از قلمرو آن است، اجتناب‌ناپذیر است و می‌افزاید که ضربه‌ای 30 درصدی به اقتصاد جهانی وارد می‌کند و اپل بیش از همه متضرر می‌شود.

ماسک همچنین راه حل خود را برای این مشکل ارائه کرد: “منطقه اداری ویژه ای را برای تایوان تعیین کنید که به طور معقولی خوشایند باشد.”

در ماه آگوست، ماسک فاش کرد که تسلا بیش از 3 میلیون خودرو تولید کرده است که یک میلیون آن از کارخانه شانگهای بوده است. ماه گذشته 83000 دستگاه تسلا در چین فروخته شد که یک رکورد جدید است.

«کین گانگ» سفیر چین در آمریکا ضمن تکرار برنامه های کشورش، از پیشنهاد ماسک تشکر کرد. اتحاد مجدد مسالمت آمیز و «یک کشور دو نظام» اصول اساسی ما برای حل مسئله تایوان است. […] و بهترین رویکرد برای تحقق اتحاد ملی است.”

تایوان از پیشنهاد ماسک چندان راضی نبود. هسیائو بیخیم، سفیر بالفعل آن در ایالات متحده، گفت که “آزادی و دموکراسی این کشور برای فروش نیست.”

“هر پیشنهاد پایدار برای آینده ما باید به صورت مسالمت آمیز، عاری از اجبار و با احترام به خواسته های دموکراتیک مردم تایوان تعیین شود.”

رئیس جمهور سابق تایوان، ما یینگ جئو، گفت: “نظر الون ماسک به معنای “یک کشور دو سیستم است. من نمی توانم این را بپذیرم.”

ماسک همچنین در مورد سیستم SpaceX Starlink صحبت کرد. این ماهواره‌ها از زمان آغاز جنگ با روسیه در ماه فوریه در اختیار اوکراین قرار گرفته‌اند – برخی از مقامات دولت پوتین هشدار داده‌اند که می‌توانند به هدف تبدیل شوند – اما به نظر می‌رسد چین که از حمله روسیه به عنوان حمله نامیدن خودداری می‌کند، آن را تایید نمی‌کند.

FT می نویسد که پکن به دنبال تضمین از ماسک بود که استارلینک را در چین نمی فروشد، اگرچه هرگز فاش نکرد که آیا او با این درخواست موافقت کرده است یا خیر. با توجه به اینکه محققان در این کشور در ماه می خواستار توسعه سلاح هایی برای نابودی ماهواره ها شدند، این خیلی تعجب آور نیست.

ماسک هفته گذشته نظر خود را در مورد جنگ روسیه و اوکراین هنگامی که یک نظرسنجی را برای سنجش واکنش به طرح صلح خود منتشر کرد، که انتقادهای بین المللی زیادی را به همراه داشت، بیان کرد. پس از تقریباً 3 میلیون رأی، کمتر از 60 درصد از شرکت کنندگان با ایده او مخالفت کردند.

منبع