AMD افزایش بهره وری انرژی را با پردازنده های گرافیکی RDNA3 در تاریخ 3 نوامبر تأیید می کند

بهره وری انرژی یکی از نقاط تمرکز اصلی AMD است. روز دوشنبه، وبلاگ این شرکت افزایش عملکرد بر وات دو نسل گذشته پردازنده‌های گرافیکی خود را برجسته کرد و ادعا کرد که RDNA3 پیشرفت‌های مشابهی را به همراه خواهد داشت.

شایعات اخیر حاکی از آن است که AMD ابتدا کارت پرچمدار RDNA3 – RX 7900 – را بر اساس پردازنده گرافیکی Navi 31 منتشر خواهد کرد. پردازنده‌های گرافیکی Navi 33 و Navi 32 قرار است دنبال شوند. این آهنگ بازتاب برنامه ای است که انویدیا به تازگی تایید کرده است که RTX 4090 را در 12 اکتبر عرضه می کند و به دنبال آن نسخه های 16 و 12 گیگابایتی 4080 در ماه نوامبر عرضه می شود.

مصرف انرژی کمتر می‌تواند پردازنده‌های گرافیکی RDNA3 را برای کاربران ساکن در کشورهایی مانند بریتانیا جذاب کند، جایی که قبوض انرژی افزایش نگران‌کننده‌ای داشته است. در ماه ژوئن، AMD ابراز نگرانی کرد که تا سال 2025، TDP های GPU به 600-700 وات برسد. در رابطه با شایعات حاکی از آن است که RTX 4090 ممکن است 600 وات مصرف کند، اما برگه مشخصات رسمی کارت می گوید – همان نسل قبلی 3090Ti.

منبع

تقریباً در همان زمان انویدیا قیمت و تاریخ عرضه کارت‌های گرافیک جدید سری RTX 4000 خود را در این هفته، AMD اعلام کرد. تایید شده این شرکت قصد دارد پردازنده‌های گرافیکی RDNA3 خود را در 3 نوامبر معرفی و راه‌اندازی کند. این شرکت با نزدیک شدن به رویداد جزئیات بیشتری را قول می‌دهد.

نسل اول کارت‌های RDNA در سال 2019 عملکرد بر وات را 50 درصد نسبت به GCN افزایش داد و RDNA3 65 درصد نسبت به RDNA بهبود یافت. این شرکت می‌گوید RDNA3 باید 50 درصد دیگر عملکرد در هر وات را نسبت به RDNA2 از طریق نسل جدید Infinity Cache، سوئیچ به یک طراحی چیپ‌لت با الهام از پردازنده‌های اخیر Ryzen شرکت، خط لوله گرافیکی بهینه‌سازی شده و واحدهای محاسباتی بازسازی‌شده به دست آورد.

بخونید:  مایکروسافت خط تولید پوشاک و کالا "Hardwear" را معرفی کرد

جزئیات دقیق زیادی در مورد RDNA3 وجود ندارد، اما می دانیم که از فرآیند گره 5 نانومتری TSMC استفاده می کند. این سری همچنین از رمزگذاری و رمزگشایی AV1 پشتیبانی می کند. پردازنده‌های گرافیکی Arc تازه‌کار اینتل اولین پردازنده‌هایی بودند که کد AV1 را با نتایج عملکرد تکان‌دهنده‌ای همراه کردند. پشتیبانی از DisplayPort 2.0 و پهنای باند 80Gbps آن، کارت‌های RDNA3 را قادر می‌سازد تا فیدهای ویدیویی را تا 240 هرتز در 4K ارسال کنند.

چیزی که باید منتظرش بود: در پی رونمایی انویدیا از کارت‌های گرافیک RTX 4000، AMD تاریخ عرضه آخرین نسل GPU خود را اعلام کرد. این شرکت انتظار دارد کارت‌های RDNA3 را طبق برنامه‌ای مشابه با عرضه Ada Lovelace انویدیا در پاییز امسال عرضه کند.