AMD بار دیگر ارزشمندتر از اینتل است

ارزش بازار با ضرب قیمت سهم در تعداد کل سهام موجود شرکت محاسبه می شود. آنها عمدتا نمادین هستند اما می توانند به نشان دادن ثروت فعلی یک شرکت کمک کنند.

اینتل همچنین در گزارش مالی خود اعلام کرد که تجارت حافظه Optane خود را تعطیل می کند، توسعه فناوری 3D Xpoint را متوقف می کند و تجارت پهپاد خود را فروخته است.منبع

اینتل همچنان در بازار CPU مسلط است. آخرین نظرسنجی Steam نشان می‌دهد که پردازنده‌های آن در 68.47 درصد از ماشین‌های شرکت‌کنندگان یافت می‌شود، اما AMD سال‌هاست که به لطف ورود معماری Zen در سال 2017، این سهم را از بین برده است. با عرضه Zen 4 و Raptor Lake در اواخر امسال، آن تماشای نبرد آتی بین این غول های تکنولوژی جالب خواهد بود.

این اولین باری نیست که AMD از نظر ارزش بازار از اینتل عبور می کند. این در فوریه زمانی اتفاق افتاد که تیم رد با تصاحب 49 میلیارد دلاری Xilinx، ارزش بازار آن را به 197.75 میلیارد دلار افزایش داد و 51 میلیون دلار از 197.24 میلیارد دلار اینتل گذشت.

در پشت گزارش، سهام اینتل تقریباً 5 تا 36 دلار سقوط کرد و ارزش بازار آن را در زمان نگارش به 148.47 میلیارد دلار کاهش داد.

AMD تنها چند هفته توانست از اینتل جلوتر بماند تا اینکه Chipzilla بار دیگر به شرکت ارزشمندتر تبدیل شود. اما پس از گزارش فاجعه بار سه ماهه اینتل که در آن 22 درصد کاهش درآمد سالانه 15.3 میلیارد دلار و زیان خالص 454 میلیون دلاری را اعلام کرد که نشان دهنده کاهش 109 درصدی سالانه است، این وضعیت تغییر کرد. اینتل ارقام ناامیدکننده را مقصر همان عواملی دانست که همه شرکت‌های فناوری متزلزل به آن اشاره می‌کنند: اقتصاد در آستانه رکود، کاهش تقاضا پس از رونق قرنطینه، و هزینه‌های محافظه‌کار مصرف‌کننده.

بخونید:  نظر: آیا شخص دیگری Arm می خرد؟

چه اتفاقی افتاده؟ AMD بار دیگر از نظر ارزش بازار از رقیب پردازنده (و به زودی GPU) خود اینتل پیشی گرفته است. این شرکت‌ها پس از اینکه اینتل یک سه ماهه بسیار دشوار را فاش کرد که نیم میلیارد دلار از دست داده بود، جای خود را عوض کردند. در همین حال، AMD درآمد سه ماهه دوم خود را فردا (سه شنبه، 2 آگوست) گزارش خواهد کرد، زمانی که انتظار می رود رشد قوی در این سه ماه را تایید کند.

در حالی که AMD قرار نیست تا فردا نتایج سه ماهه خود را اعلام کند، انتظار می‌رود این شرکت با نشان دادن رشد قوی، روند نابودی و تاریکی را کاهش دهد. تحلیلگران درآمد 6.5 میلیارد دلاری را پیش بینی می کنند که 70 درصد افزایش در سال است. و در حالی که سهام آن از ابتدای سال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است – چیزی که تقریباً هر شرکتی آن را تجربه می کند – قیمت در ماه گذشته 28.7 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار AMD را به 153.09 میلیارد دلار رسانده است، تقریباً 5 میلیارد دلار بیشتر از اینتل.