AMD روی حافظه CXL سطح مصرف کننده کار می کند

سال گذشته، سامسونگ اولین ماژول CXL DRAM را در صنعت معرفی کرد که نوید مقیاس‌پذیری حافظه «سطح ترابایت» را می‌داد. فروشندگان در ابتدا مولفه هایی مانند این را برای وظایف سطح سازمانی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در سرورها و زیرساخت ابری ارائه می دهند.

Compute Express Link (CXL) یک استاندارد باز جدید است که کنسرسیوم CLX در سال 2019 طراحی کرد و از فناوری PCIe 5.0 برای به اشتراک گذاشتن حافظه به اجزای مختلف سیستم استفاده کرد. به عنوان مثال، می تواند رم رایانه را فعال کند تا برای کمک بیشتر به PCIe یا M.2 SSD تکیه کند.

زمانی که AMD در رویدادی در 10 نوامبر از نسل بعدی پردازنده های سرور سازگار Epyc رونمایی کرد، ممکن است نگاهی اجمالی به CXL بیندازیم. Sapphire Rapids اینتل همچنین دارای CXL خواهد بود. دستگاه‌های مصرف‌کننده احتمالاً دنبال خواهند شد، اما CXL به سیلیکون اختصاصی برای حافظه، پردازنده‌ها، پردازنده‌های گرافیکی و سایر بخش‌ها برای سازگاری نیاز دارد.

در حال حاضر SSD ها و RAM از پروتکل های ارتباطی متفاوتی استفاده می کنند که ارتباط بین آنها را محدود می کند. این استاندارد جدید می‌تواند به اجزایی مانند GPU، RAM، CPU و دستگاه‌های I/O هوشمند پروتکل‌های مشترکی بدهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد منابع را برای اتصالات سریع‌تر و پاسخگوتر به اشتراک بگذارند. پروتکل های جدید حول محور ورودی/خروجی، کش و حافظه ساخته شده اند.

فقط به این دلیل که AMD اولین کسی بود که به برنامه های CXL در سطح مصرف کننده اشاره کرد، به این معنی نیست که این شرکت سعی خواهد کرد به تنهایی در این فضا پیشرو باشد. این شرکت اذعان کرد که صنعت باید با هم کار کند تا CXL را به کل اکوسیستم رایانه شخصی برساند. در واقع، کنسرسیوم CXL شامل شرکت هایی مانند AMD، Nvidia، Microsoft، Facebook، Google، Cisco، Intel، Alibaba و بسیاری دیگر است.

بخونید:  هاروارد برند خود را از هوش مصنوعی مولد به کلاس درس می آورد

در طی یک وبینار این هفته، AMD به اهداف خود برای استفاده از فناوری حافظه CLX در محصولات مصرفی طی سه تا پنج سال اشاره کرد. این شرکت برنامه‌های خود را با جزئیات بیان نکرد، اما یک بیانیه ماموریت اولیه روشن برای فناوری‌ای که تاکنون تنها در سطح سازمانی ذکر شده است، ارائه کرد.

چرا مهم است: یک استاندارد جدید برای اتصال بیشتر RAM به سایر اجزای سیستم می تواند در چند سال آینده به دست مصرف کنندگان برسد. این تغییر باید کارایی و سودمندی ماژول‌های ذخیره‌سازی و حافظه جدیدتر و سریع‌تر را افزایش دهد. با این حال، به سخت افزار جدید نیاز دارد.

اگرچه AMD قصد دارد با دیگران برای پیشرفت CXL همکاری کند، اما ذکر آن در این مرحله اولیه می‌تواند نشانه تلاش این شرکت برای تقویت اجزای اصلی حافظه PCIe 5 و DDR5 باشد. پردازنده‌های Ryzen 7000 که به تازگی منتشر شده‌اند، در مقابل پردازنده‌های Raptor Lake اینتل که هنوز با سوکت‌های قدیمی‌تر و DDR4 کار می‌کنند، از کاربران می‌خواهند تا به پلتفرم سوکت AM5 و رم DDR5 جدید ارتقا دهند.منبع