AMD قصد دارد سیستم عامل AGESA را با openSIL جایگزین کند

همانطور که در ارائه اخیر توسط عضو AMD و معمار ارشد سیستم عامل راج کاپور مشخص شد، با این حال، AGESA مشکلات خاص خود را در مورد قابلیت همکاری، ادغام نزدیک با سیستم عامل UEFI فوق الذکر و البته امنیت دارد.

AGESA یا AMD Generic Encapsulated Software Architecture، از اولین نسل CPU های Zen، رویه های اولیه سازی پلتفرم را بر روی مادربردهای مبتنی بر AMD UEFI انجام داده است. AGESA هسته‌های CPU، چیپ‌ست، حافظه و سایر زیرسیستم‌های سخت‌افزاری را «بیدار» می‌کند و بخش مهمی از میان‌افزار UEFI است که روی مادربردهای سازگار با AMD نصب شده است.

در متن: یکی از مهم‌ترین نقش‌های سفت‌افزار رایانه‌های شخصی مدرن، یا حتی سیستم بایوس که اکنون از بین رفته است، اولیه‌سازی اجزای اصلی سخت‌افزار قبل از تغییر به رویه بوت استرپ سیستم‌عامل است. AGESA، کتابخانه اولیه سازی خود AMD، به زودی با جایگزینی بهتر جایگزین خواهد شد.

جایگزین AGESA openSIL نام دارد که در آن SIL مخفف Silicon Initialization Libraries است. OpenSIL در C-17 نوشته شده است، می تواند با هر سیستم عامل میزبان x86 موجود در بازار (UEFI، coreboot و موارد دیگر) ادغام شود و “سبک” است، بنابراین تراکم کمتری را برای مسائل امنیتی در مقایسه با ترکیب AGESA+UEFI فراهم می کند. . AMD از سال 2022 روی آن کار می کند و از ابتدا به گونه ای طراحی شده بود که منبع باز باشد در حالی که (U)EFI و AGESA چنین نبودند.

AMD گفت openSIL هنوز یک راه حل در حال پیشرفت است، اما به برابری ویژگی ها با AGESA نزدیک می شود. کتابخانه جدید در نهایت می تواند بخشی از سیستم عامل AMD UEFI برای Zen، EPYC، Ryzen و سایر پلتفرم های محاسباتی (x86) فروخته شده توسط این شرکت شود.

بخونید:  نوکیا می گوید شما می توانید صفحه نمایش این گوشی جدید را در 20 دقیقه تعویض کنیدمنبع

AMD اکنون با چالشی مواجه است که سعی می کند به نیازها و فرصت های در حال تحول بازار رسیدگی کند، زیرا این شرکت اساساً به یک کتابخانه اولیه جدید نیاز دارد که در همه زمینه ها بهتر از AGESA باشد. کتابخانه جدید باید یک «معماری توسعه‌پذیر»، یک رویکرد «ساده و امن» برای مقداردهی اولیه سخت‌افزار، فناوری «آگنوستیک و مقیاس‌پذیر» را ارائه دهد که قادر به اجرا بر روی هر راه‌حل میان‌افزار میزبان x86 باشد، و در نهایت باید از همان ابتدا منبع باز باشد.

در حال حاضر، AMD هنوز openSIL را به عنوان یک کتابخانه اولیه اثبات مفهوم ارائه می کند که با CPU های نسل چهارم EPYC سازگار است. سازنده تراشه سانتا کلارا قصد دارد مرحله ارزیابی را در سال 2026 پایان دهد، زمانی که openSIL در سیستم عامل میزبان UEFI AMD پیاده سازی می شود.