Arm از طراحی‌های جدید CPU و GPU موبایل با هسته‌های 64 بیتی رونمایی کرد

اعلامیه مهم دیگر این است که Arm از یک طراحی SoC تلفن مرجع با یک کلاستر هسته ای 1+3+4 به یک طرح بندی 1+5+2 مهاجرت می کند. ایده پشت این کار این است که دو هسته از کوچک‌ترین هسته‌های CPU را با دو هسته‌ی متوسط ​​تعویض کنیم، که منجر به عملکرد 27 درصدی در اندروید 13 و نسخه‌های بعدی خواهد شد. برای گوشی های پرچمدار، Arm یک تراشه 9 هسته ای با پیکربندی 1+4+4 را در نظر گرفته است.

در بخش GPU، Arm جدیدترین طراحی پرچمدار Immortalis-G720 را در کنار پردازنده‌های گرافیکی Mali-G720 و Mali-G620 با هدف دستگاه‌های تلفن همراه میان‌رده و پایه معرفی کرد. اینها بر اساس معماری نسل پنجم این شرکت هستند که بهبودهایی را در زمینه‌های کلیدی مانند استفاده از انرژی حافظه، رندر HDR و دسترسی‌های حافظه مرتبط با هندسه به ارمغان می‌آورد.

به طور خلاصه: جدیدترین طراحی‌های CPU و GPU موبایل Arm رسمی هستند، و تمرکز اصلی امسال بر افزایش بهره‌وری انرژی از طریق پیشرفت‌های مختلف ریزمعماری است. این شرکت همچنین دستورالعمل AArch32 (32 بیتی) را پس از مشاهده اینکه بیش از 90 درصد برنامه های تلفن همراه در حال حاضر به صورت باینری های 64 بیتی توزیع شده اند، پشت سر گذاشته است.

تمام هسته های جدید بر اساس معماری Armv9.2 هستند که یک ویژگی امنیتی جدید در قالب یک الگوریتم QARMA3 جدید برای احراز هویت اشاره گر اضافه می کند. این یک ویژگی امنیتی حافظه است که ایجاد نشانگرهای حافظه معتبر و سوء استفاده از سرریز بافر و آسیب‌پذیری‌های تخریب حافظه را برای برنامه‌های مخرب سخت‌تر می‌کند.

بخونید:  جان رومرو در حال شروع کار بر روی یک FPS جدید است

وقتی صحبت از محاسبات 64 بیتی شد، شرکت هایی مانند کوالکام و مدیاتک هنوز به طور کامل پشتیبانی 32 بیتی را از طرح های سفارشی خود حذف نکرده اند. قابل ذکر است که Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 که سال گذشته عرضه شد به طراحی Arm پایبند نیست و همین امر در مورد چیپست های Dimensity 9200/9200+ MediaTek نیز صادق است زیرا هر دو توانایی اجرای برنامه های 32 بیتی بر روی هسته های کارآمد را حفظ می کنند.

همراه با این دو طراحی SoC تلفن، “قوی ترین خوشه ای” این شرکت است که تا به حال ساخته شده است. خوشه محاسباتی جدید DSU-120 دارای ده هسته Cortex-X4 و چهار هسته Cortex-A720 با 32 مگابایت حافظه پنهان L3 مشترک است، اما شرکت‌ها با وجود اینکه Arm عملکرد تک رشته‌ای بالاتری نسبت به موبایل Core i7 اینتل نشان می‌دهد، هنوز یک تراشه بزرگ DSU را تولید نکرده‌اند. CPU ها برخی مانند کوالکام بیشتر به توسعه راه‌حل‌های داخلی برای لپ‌تاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها و لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ علاقه‌مند هستند و Arm فعالانه در تلاش است تا از تبدیل آن به یک روند جلوگیری کند.

Arm می گوید انتظار دارد اولین محصولات تجاری مبتنی بر این طراحی های جدید CPU و GPU را در اوایل سال 2024 وارد بازار کند.منبع

در حالی که این قابلیت برای مدتی در دسترس بوده است، تولید کنندگان تا کنون تمایلی به فعال کردن آن ندارند، زیرا برای عملکرد کلی هزینه دارد. اکنون که سربار CPU برای این کار به حدود یک درصد کاهش یافته است، امیدواریم شرکت‌های بیشتری از آن در کنار مواردی مانند برنامه‌های افزودنی برچسب‌گذاری حافظه استفاده کنند، زیرا هدف آنها کاهش سطح حمله برای هکرهایی است که به دنبال سرقت اطلاعات یا رمزهای عبور شما هستند.

بخونید:  PlayStation 5 beta software adds Dolby Atmos, 8TB SSD support, and new UI features

Arm این هفته طراحی‌های جدید CPU و GPU موبایل را به نمایش گذاشت که سازندگان از آنها برای تامین انرژی تلفن‌های آینده، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های فوق قابل حمل استفاده خواهند کرد. به نظر می‌رسد که این شرکت هنگام تکرار ریزمعماری‌های خود به یک آهنگ سالانه رضایت داده است و این بار نیز شاهد انتقال کامل به محاسبات 64 بیتی برای Total Compute Solutions (TCS) هستیم.

طراحی Mali-G620 دارای پنج هسته است، در حالی که Mali-G720 و Immortalis-G720 به ترتیب دارای 9 و 16 هسته هستند. Immortalis-G720 همچنین دارای یک واحد ردیابی پرتو است، اما هر سه پردازنده گرافیکی باید 15 درصد عملکرد پایدار بازی را افزایش دهند در حالی که از پهنای باند حافظه 40 درصد کمتری نسبت به طراحی های قبلی استفاده می کنند. این پیشرفت‌ها با سایه‌زنی راس معوق، یکی از ویژگی‌های کلیدی معماری GPU نسل پنجم Arm، امکان‌پذیر شد.

در مورد CPU های Cortex-A720 و Cortex-A520، آنها باید به ترتیب 20 و 22 درصد راندمان را نسبت به طراحی های نسل قبلی افزایش دهند. البته، اینها تخمین‌هایی برای طراحی‌های مرجع هستند و به این ترتیب نشان‌دهنده دستاوردهای واقعی نیستند که در تراشه‌های موبایل سفارشی کوالکام، سامسونگ و مدیاتک خواهیم دید.

در غیر این صورت، جدیدترین نسل هسته‌های CPU Arm به گونه‌ای طراحی شده است که عملکرد و بهره‌وری انرژی را در مقایسه با طراحی‌های قبلی افزایش دهد. هسته CPU جدید Cortex-X4 باید 15 درصد عملکرد بالاتر از Cortex-X3 و 40 درصد راندمان انرژی بهتر ارائه دهد. بهبود سرعت با افزایش حافظه نهان L2 به دو مگابایت و فعال کردن سرعت کلاک تا 3.4 گیگاهرتز امکان پذیر شد.

بخونید:  Bungie رسما بخشی از خانواده سونی می شود