Call of Duty، Diablo و Overwatch به Game Pass می روند زیرا معامله اکتیویژن با بررسی دقیق تر بریتانیا مواجه می شود.

روز پنجشنبه، سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) ابراز نگرانی کرد که خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت می‌تواند به رقابت در بازارهای مختلف بازی آسیب برساند. اگر مایکروسافت پیشنهادی برای رسیدگی به نگرانی‌های CMA تا 8 سپتامبر ارائه نکند، این سازمان تحقیقات خود را به مرحله دوم منتقل می‌کند و معامله را با دقت بیشتری بررسی می‌کند.

پیش از این، مایکروسافت در شورای اداری دفاع اقتصادی برزیل اعتراف کرده بود که پلی استیشن به راحتی از ایکس‌باکس‌ها فروش بیشتری دارد. این شرکت همچنین ادعا کرد که سونی از اشتراک‌های مدل تجاری جدید و بازی‌های ابری می‌ترسد. اشتراک پلی استیشن پلاس سونی شامل بازی های ابری می شود. با این حال، برخلاف مایکروسافت، سونی به مشترکین اجازه نمی‌دهد آخرین عناوین داغ خود را استریم کنند و همچنین از بازی‌های ابری از طریق مرورگرهای وب استفاده نمی‌کند.منبع

تحت فاز 2، CMA یک گروه مستقل را برای مطالعه دقیق تر احتمال آسیب رساندن به رقابت منصوب می کند. شخص ثالث همچنین سوابق داخلی هر دو شرکت را بررسی خواهد کرد.

رگولاتور بریتانیا فکر می‌کند که حفظ برخی از بزرگ‌ترین فرنچایزهای بازی رایانه‌های شخصی در Game Pass و Xbox Cloud می‌تواند رقابت را برای هر اشتراک دیگر یا راه‌اندازی سرویس ابری دشوار کند. اگر تنظیم‌کننده‌ها این خرید را تأیید کنند، بازیکنان ممکن است بتوانند تقریباً بلافاصله بازی‌هایی مانند Call of Duty Warzone یا Overwatch 2 را در ایکس‌باکس کلود پس از یک جستجوی ساده در گوگل، چه در رایانه شخصی یا دستگاه تلفن همراه، بازی کنند.

بخونید:  Nvidia RTX 4090 Founders Edition با اشکال بالدار در داخل گیر کرده است

تصویر بزرگ: در حالی که مقامات ضد انحصار در چندین کشور به بازرسی خود از خرید بی‌سابقه اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت ادامه می‌دهند، تنظیم‌کننده‌های بریتانیا نگرانی عمیق خود را ابراز کرده‌اند. در حالی که بسیاری از صحبت‌ها پیرامون این معامله بر روی Call of Duty و کنسول‌ها متمرکز شده است، کاوشگر ضدانحصار بریتانیا تأثیرات احتمالی آن را بر بازارهای رو به رشد بازی‌های ابری و اشتراک نشان می‌دهد.

پس از آغاز تحقیقات اولیه خود در ماه ژوئیه، CMA نگرانی هایی مشابه آنچه سونی در پاسخ به تحقیق برزیل در مورد این معامله منتشر کرد، ابراز کرد. مشکل اصلی این است که مایکروسافت می تواند از Call of Duty – یکی از بزرگترین فرنچایزهای صنعت – در برابر کنسول پلی استیشن سونی استفاده کند.

مایکروسافت بار دیگر قصد خود را برای ادامه انتشار بازی های Call of Duty در پلی استیشن در به روز رسانی پنجشنبه در مورد برنامه های خود برای Activision Blizzard اعلام کرد. در آن پست، فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس تأیید کرد که در صورت انجام این معامله، کاربران بازی‌های Activision Blizzard مانند Call of Duty، Overwatch و Diablo را در Game Pass و Xbox Cloud مشاهده خواهند کرد. اشتراک و خدمات ابری مایکروسافت نیز منابع اصلی هشدار CMA هستند.