CPU های Arm پیش بینی می کنند تا سال 2027 یک چهارم بازار لپ تاپ را به خود اختصاص دهند

اپل با راه اندازی SoC M1 خود در اواخر سال 2020 به هموار کردن راه کمک کرد و تکرارهای متوالی تنها باعث افزایش پیشروی این شرکت در فضا شده است. در سال 2022، اپل در بازار لپ‌تاپ‌های Arm با 90 درصد سهم پیشتاز بود و به 13 درصد از سهم بازار پردازنده‌های لپ‌تاپ لپ‌تاپ کمک کرد.

تحلیلگران با Counterpoint انتظار دارند که ماشین‌های مبتنی بر بازو ۱۵ درصد از محموله‌های لپ‌تاپ در سال جاری و ۱۸ درصد در سال ۲۰۲۴ را به خود اختصاص دهند که تا حد زیادی به لطف افزایش پشتیبانی از اکوسیستم و کاهش شکاف عملکرد در مقابل ارائه‌های x86 است.

سود Arm به ناچار به ضرر رهبران فعلی بازار AMD و Intel خواهد بود. کانترپوینت معتقد است که اینتل می تواند بیشترین آسیب را ببیند و در پنج سال آینده نزدیک به 10 درصد از سهم بازار خود را به سیستم های Arm از دست بدهد.

تا آن زمان، Counterpoint پیش‌بینی می‌کند که سایر ارائه‌دهندگان اصلی CPU مانند MediaTek و Qualcomm راه‌حل‌های مبتنی بر Arm خود را آماده عرضه کنند. بدون هر گونه شرایط پیش بینی نشده، یک لپ تاپ از هر چهار لپ تاپ فروخته شده در سال 2027 می تواند توسط یک پردازنده Arm تغذیه شود.

داده های کنترپوینت با آنچه IDC در ماه گذشته گزارش کرد، مطابقت دارد. اگر به خاطر داشته باشید، شرکت تحقیقات بازار اعلام کرده است که اپل 7.5 میلیون مک در سه ماهه چهارم و 28.6 میلیون دستگاه برای کل سال فروخته است. در میان پنج سازنده بزرگ رایانه‌های شخصی، اپل تنها شرکتی بود که نسبت به سال گذشته رشد مثبت داشت. نزدیک‌ترین شرکت ایسوس با 5.7 درصد کاهش سالانه در محموله‌ها بود.

بخونید:  Modder باتری 30000 میلی آمپر ساعتی را به گوشی سامسونگ تبلیغ می کند

به طور خلاصه: فروش جهانی رایانه های شخصی در سال گذشته بیش از 16 درصد کاهش یافت و چشم انداز بیشتر سال 2023 خیلی بهتر نیست، اما حداقل یک پرتو امید در آسمان طوفانی وجود دارد.

بر اساس آخرین داده‌های Counterpoint Research، لپ‌تاپ‌های مبتنی بر Arm در مسیری قرار دارند که در سال‌های آینده سهم بازار قابل‌توجهی را از ماشین‌های مبتنی بر x86 سنتی بدست آورند.

اعتبار تصویر: Fritzchens Fritzمنبع

بازار کلی رایانه‌های شخصی ممکن است تا اواخر سال جاری شاهد بازگشت به رشد نباشد، زیرا انتظار می‌رود در سال 2024 بهبودی گسترده‌تری داشته باشد. در حال حاضر، همانطور که IDC بیان می‌کند، بازار مصرف‌کننده همچنان یک علامت ویراست.