Epyc و بخش Embedded به AMD کمک کردند تا با وجود کاهش سرعت در نیمه دوم، رکورد 2022 را به ثبت برسانند.

IDC می گوید که محموله های جهانی رایانه های شخصی سنتی در سه ماهه چهارم سال 2022 به 67.2 میلیون دستگاه کاهش یافته است که 28.1 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 2021 کاهش یافته است، در حالی که گارتنر می گوید محموله ها به بزرگترین رکود خود از اواسط دهه 1990 رسیده است. AMD انتظار دارد درآمدی در حدود 5.3 میلیارد دلار در طول سه ماهه جاری (منتهی به 31 مارس) داشته باشد که حدود 10 درصد کاهش نسبت به سال گذشته داشته است، و معتقد است درآمد مشتری و بازی در سه ماهه آینده کاهش خواهد یافت. با این حال، سو مطمئن به نظر می رسد که چشم انداز در بقیه سال بهبود خواهد یافت. رئیس AMD گفت: “سه ماهه اول باید برای ما در رایانه های شخصی پایین باشد.”منبع

دکتر لیزا سو، مدیر عامل AMD، گفت: «2022 سال قدرتمندی برای AMD بود، زیرا ما با وجود محیط ضعیف رایانه‌های شخصی در نیمه دوم سال بهترین رشد و درآمد را در کلاس خود داشتیم.» “ما شتاب مرکز داده خود را تسریع کردیم و خرید استراتژیک خود از Xilinx را تعطیل کردیم، به طور قابل توجهی تنوع کسب و کار و تقویت مدل مالی خود را ایجاد کردیم. اگرچه محیط تقاضا متفاوت است، ما به توانایی خود برای به دست آوردن سهم بازار در سال 2023 و ارائه رشد بلندمدت اطمینان داریم. بر اساس سبد محصولات متمایز ما.”

در حالی که بخش مرکز داده AMD بیشترین درآمد خالص را در طول سه ماهه چهارم به ارمغان آورد، این بخش Embedded بود که واقعاً برجسته بود، به خصوص در مورد درآمد عملیاتی. Embedded بیش از نیمی از کل سود AMD را در سه ماهه چهارم تشکیل می دهد. به نظر می رسد خرید Xlinx یک حرکت زیرکانه از طرف تیم قرمز بود.

بخونید:  Discord ممکن است حافظه GPU Nvidia شما را خفه کند، اما در اینجا نحوه رفع آن آورده شده است

با این حال، در سه ماهه چهارم 2022 آنچنان هم تصویر گلگون نبود. درآمد 16 درصد افزایش یافت و به 5.6 میلیارد دلار رسید، اما درآمد خالص 98 درصد از 974 میلیون دلار در سه ماهه چهارم 2021 به 21 میلیون دلار کاهش یافت، اگرچه AMD می گوید که بیشتر آن به دلیل خرید Xilinx بوده است. درآمد پردازنده های مشتری 51 درصد کاهش یافت و درآمد GPU بازی 7 درصد کاهش یافت. AMD در سه ماهه چهارم 149 میلیون دلار زیان عملیاتی داشته است.

به طور خلاصه: کندی فعلی اقتصاد جهانی باعث شده است که بسیاری از صنایع با مشکل مواجه شوند، از جمله بازار رایانه های شخصی، که شاهد کاهش 28 درصدی محموله ها در طول فصل تعطیلات بود. AMD این تأثیر را در بخش های گرافیکی و رایانه های شخصی مشتری در سه ماهه چهارم سال گذشته احساس کرد، اما معتقد است که اوضاع پس از سه ماهه جاری بهبود خواهد یافت. با این حال، به طور کلی، سال 2022 یک رکورد برای شرکت لیزا سو بود.

نتایج مالی AMD برای سه ماهه چهارم و سال کامل به لطف عملکرد قوی در مرکز داده (پردازنده‌های Epyc) و بخش‌های Embedded، درآمد بالایی را در کل سال 2022 نشان می‌دهد. این شرکت در سال گذشته 23.601 میلیارد دلار درآمد داشت که 44 درصد افزایش نسبت به 16.434 میلیارد دلار در سال 2021 داشت.