MSI مادربردهای B760 را عرضه می کند که می توانند CPU های قفل شده اینتل را اورکلاک کنند


چیزی که باید منتظرش بود: به گفته یک افشاگر بدنام، MSI قصد دارد مادربردهای B760 را منتشر کند که به اورکلاک BCLK پردازنده‌های Intel Core غیر K اجازه می‌دهد. با استفاده از این ویژگی و کمی تلاش، کاربران می‌توانند بدون نیاز به پرپر کردن پردازنده آنلاک و برد سری Z، عملکرد بسیار بالایی داشته باشند. همان منبع همچنین MSRP های سری مادربردهای میان رده آینده MSI را فاش کرد.

افشاکننده چند تصویر از مادربرد منتشر نشده MSI B760M Mortar Max مجهز به ژنراتور ساعت Renesas RC26008 ارائه کرد. همچنین یک اسکرین شات وجود دارد که نشان می دهد Core i5-12400 اینتل به فرکانس 5 گیگاهرتز روی برد می رسد که 14 درصد نسبت به فرکانس بوست 4.4 گیگاهرتزی موجود آن بهبود یافته است. طبق گزارش ها، این برد در دو نوع DDR4 و DDR5 در دسترس خواهد بود.

سازنده تراشه از غیرفعال کردن ویژگی‌ها برای تشویق مصرف‌کنندگان به انتخاب SKUهای گران‌تر اجتناب نمی‌کند، بنابراین امیدواریم این روش اورکلاک همچنان روی پردازنده‌های قفل شده نسل سیزدهم کار کند.

برای خلاصه کردن سریع، اورکلاک کردن پردازنده‌های Core اینتل معمولاً با افزایش ضریب هسته انجام می‌شود، و این فقط در CPUهای قفل نشده و چیپست‌های پرچمدار سری Z در دسترس است. با این حال، حدود یک سال پیش، اورکلاکر der8auer متوجه شد که مادربردهای مجهز به ژنراتورهای ساعت خارجی اجازه می‌دهند ساعت اتوبوس را به میزان قابل توجهی بدون خرابی بالا ببرند. معلوم شد که این روشی غیررسمی برای اورکلاک کردن پردازنده‌های غیر K و اجتناب از مالیات «قفل‌شده» اینتل است.

MSRP های مادربردهای MSI B760 نیز لو رفت. اینها از 169 تا 229 دلار متغیر هستند که در نهایت حدود 10 تا 40 دلار گرانتر از انواع B660 آنها هستند. طبق گزارش Expreview، تنها چیزی که چیپست B760 به میز می آورد، پهنای باند اضافی PCIe است (10 خط PCIe 4.0 + چهار خط PCIe 3.0 در مقابل شش PCIe 4.0 B660 + هشت PCIe 3.0).

خوشبختانه، پردازنده‌های Raptor Lake با مادربردهای قدیمی‌تر سری 600 به خوبی کار می‌کنند، به این معنی که می‌توانید یک برد Z690 با ویژگی‌های بیشتری با همان قیمت یک برد جدید B760 تهیه کنید.

اینتل به طور رسمی خط تولید غیر K Raptor Lake و مادربردهای میان رده همراه خود را در نمایشگاه CES هفته آینده معرفی خواهد کرد که به زودی پس از آن در دسترس خواهند بود. با قضاوت بر اساس شایعات اخیر، Team Blue همچنین ممکن است در اواخر سال آینده به‌روزرسانی سری Raptor Lake خود را منتشر کند که به طور بالقوه به پلتفرم LGA 1700 یک چرخه عمر سه ساله می‌دهد.

منبع