SiFive هسته های RISC-V و پردازنده های ریزتراشه، ماموریت های فضایی آینده ناسا را ​​تامین می کنند.

X280 جایگزین پردازنده RAD750 خواهد شد، یک CPU قدیمی مبتنی بر PowerPC که توسط BAE Systems ساخته شده و از سال 2005 در چندین ماموریت ناسا استفاده شده است. مریخ نورد مریخ Perseverance و تلسکوپ جیمز وب اخیراً پرتاب شده، دو مورد از مشهورترین تلاش های فضایی هستند که توسط RAD750 ممکن شده است. CPU.

CPU X280 که در حال حاضر برای سیستم HPSC در حال توسعه است، از 8 هسته برداری RISC-V هوش SiFive با 4 هسته اضافی استفاده می کند که قابلیت محاسباتی پرش ناسا را ​​قبل از بازنشستگی رایانه های فضایی امروزی فراهم می کند. به گفته SiFive، افزایش گسترده عملکرد به ایجاد امکانات جدیدی برای مریخ نوردهای مستقل، پردازش بینایی، پرواز فضایی، سیستم های هدایت، ارتباطات و سایر عناصر ماموریت در اکتشاف فضایی کمک می کند.

چرا مهم است: X280 یک CPU جدید RISC-V است که برای زنده ماندن در شرایط سخت فضای بیرونی توسعه یافته و به دانشمندان ناسا اجازه می دهد تا ماموریت های بعدی خود را انجام دهند. انتظارات زیاد است: حداقل ۱۰۰ برابر افزایش قدرت محاسباتی، در حالی که مصرف انرژی یکسان را حفظ می کند.

SiFive یک شرکت تراشه‌های بی‌سابقه است، بنابراین تولید واقعی تراشه‌ها در دست Microchip Technology، شرکتی مستقر در Chandler، آریزونا، متخصص در تولید میکروکنترلرها، تراشه‌های EEPROM و سایر محصولات IC خواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های مهم X280 تحمل آن در برابر تشعشعات خواهد بود: HPSC به طور ویژه برای زنده ماندن در محیط های فضایی خشن و متخاصم طراحی خواهد شد، بسیاری از فعالیت های فضایی را بدون کمک احتمالی زمین کنترل می کند و از توانایی آن برای عملکرد و ارائه نتایج قابل اعتماد برای بیشتر موارد حیاتی اطمینان می دهد. عملیات

بخونید:  تحلیلگران می گویند که آیفون 16 پرو برای دریافت صفحه نمایش های بزرگتر و سیستم دوربین پریسکوپ طراحی می شودمنبع

ناسا قراردادی 50 میلیون دلاری با این دو شرکت منعقد کرد و انتظار داشت که CPU جدید X280 در یک بازه زمانی 3 ساله تحویل نهایی شود. X280 پایه محاسباتی پروژه محاسبات پروازهای فضایی با کارایی بالا (HPSC) خواهد بود، ابتکار ناسا برای طراحی و توسعه فناوری جدید پروازهای فضایی که قادر به ارائه «حداقل» 100 برابر قابلیت محاسباتی سیستم‌های به کار گرفته شده در حال حاضر و در عین حال استفاده از همان مقدار انرژی است. .

ناسا به زودی با اتخاذ معماری RISC-V که تحت مجوزهای منبع باز توسعه یافته و ارائه شده است، ارتقاء قابل توجهی را در سیستم های به کار رفته در رایانه های پرواز فضایی خود انجام خواهد داد. ناسا SiFive را برای ارائه هسته‌های CPU انتخاب کرد، یک انتخاب مناسب زیرا شرکتی که مقر آن در سن متئو، کالیفرنیا است 7 سال پیش برای توسعه سخت‌افزار مبتنی بر RISC-V (جایی که “V” نشان می‌دهد این مجموعه دستورالعمل‌های RISC نسل پنجم است) تاسیس شد. پردازنده های سازگار در بازار