SSD T700 PCIe 5.0 Crucial می تواند بدون خنک کننده سرعت HDD را کاهش دهد.

اکثر کاربرانی که تحت تأثیر وضعیت فعلی قرار می گیرند، احتمالاً علاقه مندان، متخصصان رندر و کاربران اولیه هستند. فقط جدیدترین مادربردها از PCIe 5.0 پشتیبانی می کنند و همه برنامه ها به طور کامل از سرعت انتقال SSD PCIe 5.0 استفاده نمی کنند.

برای بزرگنمایی کلیک کنید

در همین حال، T700 با رسیدن به دماهای مشابه به کار خود ادامه می دهد، اما سرعتی شبیه به هارد دیسک را کاهش می دهد. در تصویر زیر، درایو 2 ترابایتی Crucial در ابتدا با سرعت باورنکردنی 12.3 گیگابایت بر ثانیه خوانده می‌شود، اما به سرعت به 101 مگابایت در ثانیه و سپس با رسیدن دما به 86 درجه سانتی‌گراد به سرعت 53 مگابایت در ثانیه کاهش می‌یابد. این درایو به از کار افتادن و خطر از دست دادن اطلاعات ارجحیت دارد، اما به نظر می‌رسد سرعت اضافی که NVMes را تعریف می‌کند، کاملا ناپدید می‌شود. تحت بار بدون خنک کننده اختصاصی.

همانطور که اولین موج SSD های PCIe 5.0 وارد بازار شد، Aorus Gen5 گیگابایت نمونه بارز دیگری از موانع حرارتی است که با آن مواجه می شوند. سرعت خواندن متوالی 10 گیگابیت بر ثانیه آن گرمای کافی تولید می کند تا خنک کننده ای را که درایو را کوتوله می کند توجیه کند.

آزمایش‌های اخیر ComputerBase در مورد درایوهای SSD T700 Crucial و MP700 NVMe Corsair می‌تواند مشتریان را بیشتر متقاعد کند که باید به شدت به پرداخت هزینه اضافی برای هیت سینک‌هایی که خرده‌فروش‌ها با درایوهای جدید ارائه می‌کنند، فکر کنند. سرعت خواندن قابل توجه آنها که معمولاً در همسایگی 10 گیگابایت بر ثانیه است، در صورت داغ شدن SSD ها کاملاً تبخیر می شود.

بخونید:  پیکسل‌ها در حرکت: مجموعه بازی‌های Pac-Man لگو با میل لنگ مکانیکی جان می‌گیرد

هر دو درایو می توانند بدون خنک شدن به دمای 80 درجه سانتیگراد برسند اما این شرایط شدید را به گونه ای متفاوت مدیریت می کنند. بررسی خروجی از Corsair SSD نشان می‌دهد که بدون هیت سینک، می‌تواند در دمای 67 درجه سانتیگراد در حالت بیکار باشد. آزمایش CrystalDiskMark آن را تا دمای 87 درجه سانتیگراد بالا می‌برد، در این مرحله از کار می‌افتد.

Crucial T700 در 30 می ارسال می‌شود. مشتریانی که درایو را در وب‌سایت Crucial پیش‌سفارش می‌دهند، یک نسخه رایگان از Company of Heroes 3 دریافت خواهند کرد.منبع

یک سیب زمینی داغ: با ظهور SSD های سریع NVMe، فضای ذخیره سازی به یکی دیگر از اجزای رایانه شخصی تبدیل شده است که نیاز به خنک کننده اختصاصی دارد. آزمایش‌های اخیر دو مدل جدید PCIe 5.0 دقیقاً دلیل آن را نشان می‌دهد: آنها به دمایی می‌رسند که معمولاً در CPU و GPU دیده می‌شود، که می‌تواند مانع از کارکرد درایوها شود.

برای بسیاری از کاربران، درایوهای PCIe 4.0 می توانند برای مدتی استاندارد باقی بمانند. سرعت خواندن آنها معمولاً بین 4 تا 7 گیگابایت در ثانیه است که بازی های رایانه شخصی هنوز به طور کامل از آن استفاده نکرده اند. علاوه بر این، قیمت این SSD های بالغ به دلیل عرضه بیش از حد 3D NAND اخیر به طور پیوسته در حال کاهش است. از ابتدای سال 2023 تا کنون بیش از 30 درصد کاهش یافته است و ممکن است تا پایان سال به کاهش خود ادامه دهد.