Stable Diffusion، تولیدکننده هنر هوش مصنوعی، با شکایت دیگری برای حق نسخه برداری روبرو است، این بار از طرف Getty

اخبار اخیر مبنی بر اینکه یک هنرمند هوش مصنوعی مستقر در کالیفرنیا متوجه شد که عکس‌های سوابق پزشکی خصوصی که توسط پزشکش در سال 2013 گرفته شده بود، بخشی از مجموعه تصویر LAION-5B بود، به بحث اضافه می‌شود. این مجموعه داده، مجموعه‌ای از 5 میلیارد تصویر و شرح‌های توصیفی مرتبط است که توسط یک موسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی مستقر در آلمان ایجاد شده است، برای آموزش Stable Diffusion و سایر هوش مصنوعی‌های مولد استفاده می‌شود. هنرمندان می‌توانند بررسی کنند که آیا کارشان بخشی از LAION-5B در Have I Been Trained است یا خیر.

منبع

پرسش‌هایی درباره اینکه هوش مصنوعی‌های مولد در چه موادی آموزش دیده‌اند، در کنار ترس از جایگزینی شغل‌های انسانی هستند. ثابت شده است که از نظر قانونی یک منطقه مبهم است و اکثر سازندگان سیستم ها استدلال می کنند که چنین آموزش هایی تحت دکترین استفاده منصفانه در ایالات متحده یا معامله منصفانه در بریتانیا قرار می گیرد. پیترز می‌گوید که گتی ایمیجز فکر نمی‌کند که این یک فرض دقیق است.

🚩صورتم در #LAION مجموعه داده در سال 2013 یک پزشک از چهره من به عنوان بخشی از مستندات بالینی عکس گرفت. او در سال 2018 درگذشت و به نوعی آن تصویر در جایی آنلاین قرار گرفت و سپس در مجموعه داده‌ها قرار گرفت – تصویری که من یک فرم رضایت پزشکم را امضا کردم – نه برای یک مجموعه داده. pic.twitter.com/TrvjdZtyjD

– خرگوش (@LapineDeLaTerre) 16 سپتامبر 2022

Getty Images در بیانیه‌ای اعلام کرد که Stability AI میلیون‌ها تصویر را که توسط حق چاپ محافظت می‌شوند به طور غیرقانونی کپی و پردازش کرده است «بدون مجوز برای منافع تجاری Stability AI و به ضرر تولیدکنندگان محتوا».

بخونید:  بینگ چت مایکروسافت با پشتیبانی از GPT اگر بخواهید ثابت کنید آسیب پذیر است شما را دروغگو می خواند.

به نظر می رسد که وکلای Stability AI چند ماه یا سال پرمشغله در پیش خواهند داشت. دیروز شنیدیم که سه هنرمند علیه این شرکت، Midjourney (یکی دیگر از تولیدکنندگان هنر هوش مصنوعی) و سایت نمونه کارها DeviantArt به اتهام نقض قوانین کپی رایت اقدام کرده اند. متیو باتریک، وکیل دادگستری، که این پرونده را در کنار شرکت حقوقی جوزف ساوری، متخصص ضد انحصار و اقدام گروهی تشکیل داد، گفت که سازندگان نگران این هستند که سیستم‌های هوش مصنوعی بدون رضایت، اعتبار یا غرامت، در مورد آثار دارای حق چاپ آموزش ببینند.

“شرکت [Stability AI] پیترز گفت، هیچ ارتباطی با Getty Images برای استفاده از مطالب ما یا همکاران ما نداشته‌ایم، بنابراین ما برای محافظت از حقوق مالکیت معنوی خود و مشارکت‌کنندگانمان اقدامی انجام می‌دهیم.

نحوه اجرای Stable Diffusion را در رایانه شخصی خود برای تولید تصاویر هوش مصنوعی بررسی کنید

کریگ پیترز، مدیرعامل Getty Images به The Verge گفت که شرکت Stability AI را از دعاوی آتی خود در بریتانیا مطلع کرده است. هیچ صحبتی در مورد اینکه آیا یک پرونده ایالات متحده دنبال خواهد شد یا خیر وجود ندارد.

چیزی که می‌تواند از مورد Getty Images پشتیبانی کند، تجزیه و تحلیل مستقل مجموعه داده‌های Stability AI است که نشان می‌دهد بخش بزرگی از Getty Images و سایر سایت‌های تصویر استوک است. علاوه بر این، هوش مصنوعی اغلب واترمارک Getty Images را در تصاویر تولید شده خود بازسازی می کند.

یک سیب زمینی داغ: برای دومین بار در این هفته، Stability AI، خالق ابزار تولید هنر Stable Diffusion، به دلیل ادعای نقض کپی رایت به دلیل خراش دادن محتوا برای آموزش سیستم هایش مورد شکایت قرار گرفت. این بار، ارائه‌دهنده تصاویر/ویدئو/موسیقی Getty Images در دیوان عالی دادگستری لندن روند قانونی را علیه هوش مصنوعی پایدار آغاز کرده است.

بخونید:  نمرات AMD Ryzen 5 7600X و Ryzen 7 7700X Cinebench R23 لو رفت

پیترز به The Verge گفت که Getty Images به غرامت مالی یا توقف توسعه این هوش مصنوعی ها علاقه ندارد، بلکه به دنبال یافتن راه هایی برای ساخت مدلی است که به مالکیت معنوی احترام بگذارد. هوش مصنوعی پایداری می‌گوید نسخه بعدی Stable Diffusion به هنرمندان این امکان را می‌دهد که از گنجاندن آثارشان در مجموعه داده‌های آموزشی انصراف دهند، اما این ممکن است برای آرام کردن سازندگان و شرکت‌های اصلی مانند Getty Images کافی نباشد.