VESA تمام محصولات DisplayPort 2.0 را به استاندارد جدید DisplayPort 2.1 به روز می کند

پشتیبانی از جریان بیت DSC می تواند پهنای باند انتقال DP را تا 67 درصد کاهش دهد، در حالی که از نظر بصری بدون تلفات باقی می ماند. در همین حال، Panel Replay می تواند پهنای باند مورد استفاده توسط تونل DP را تا بیش از 99 درصد در هنگام نمایش یک تصویر ثابت کاهش دهد. به نوبه خود، این پیشرفت‌ها امکان سرعت بالاتر انتقال داده از طریق USB4 را در حالی که همزمان از تونل‌سازی DisplayPort استفاده می‌کنند، می‌دهند.

به طور خلاصه: مشخصات جدید شامل بهبودهایی برای کارآمدتر کردن تونل‌سازی DisplayPort از طریق پیوند USB4 است و بنابراین سرعت انتقال داده‌های همزمان بالاتری را ممکن می‌سازد. کابل های DisplayPort 2.1 نیز الزامات سخت گیرانه تری دارند و به آنها اجازه می دهد بدون به خطر انداختن پهنای باند پشتیبانی شده طولانی تر باشند.

DisplayPort 2.1 اکنون از همان مشخصات لایه فیزیکی (PHY) مانند USB4 استفاده می‌کند و یک ویژگی مدیریت پهنای باند جدید را اضافه می‌کند که تونل‌سازی کارآمدتر DisplayPort از طریق USB4 را امکان‌پذیر می‌کند. آخرین ویرایش DP همچنین پشتیبانی از کدک نمایش جریان فشرده سازی (DSC) VESA و قابلیت Panel Replay را الزامی می کند.

VESA همچنین الزامات کابل های DisplayPort را به روز کرده است، از جمله کابل هایی که دارای کانکتور Mini DP هستند. کابل‌های غیرفعال DP40 که حداکثر توان خروجی 40 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند، اکنون از طول بیش از 2 متر پشتیبانی می‌کنند. در همین حال، کابل‌های غیرفعال تایید شده برای کار با حداکثر قابلیت 80 گیگابیت بر ثانیه، اکنون می‌توانند بیش از 1 متر طول داشته باشند.

VESA اعلام کرد که مشخصات به روز شده DisplayPort 2.1 را منتشر کرده است که همچنان با نسخه قبلی سازگار است و جایگزین نسخه قبلی می شود. در حالی که حداکثر سرعت پشتیبانی شده ثابت باقی می‌ماند، استاندارد جدید بهبودهایی در زیر کاپوت و الزامات سخت‌گیرانه‌تری برای کابل ارائه می‌کند.

این انجمن ادعا می کند که با شرکت ها کار می کند تا مطمئن شود که همه محصولات دارای گواهینامه DP 2.0 از مشخصات جدیدتر و سخت تر پشتیبانی می کنند. این شامل کابل‌ها، تراشه‌های ایستگاه اتصال، تراشه‌های اسکالر مانیتور، تراشه‌های تکرارکننده PHY، و پردازنده‌های گرافیکی مانند Intel Arc و یکپارچه‌های پردازنده‌های موبایل سری 6000 AMD است.

اخیراً شایعاتی منتشر شده است مبنی بر اینکه پردازنده‌های گرافیکی Radeon RX 7000 AMD که در هفته‌های آینده عرضه می‌شوند از استاندارد DisplayPort 2.1 پشتیبانی می‌کنند. در مقایسه، سری جدید GeForce RTX 4000 انویدیا فقط از DP 1.4a پشتیبانی می‌کند و این شرکت ادعا می‌کند که مانیتورهای بازی که از آخرین مشخصات پشتیبانی می‌کنند هنوز در آینده دور هستند.

منبع

بخونید:  Memtest86 9.4.1000 دانلود | TechSpot