Raspberry Pi 5 حداقل تا سال 2024 وارد بازار نخواهد شد

اعتبار تصویر: جینات پونالا، کریگ دنیسمنبع

خط پایین: Eben Upton به عنوان حامل خبرهای بد برای امیدواران Raspberry Pi در حالی که به تعطیلات می رویم خدمت کرد. در مصاحبه اخیر با کریستوفر بارنات از Explaining Computers، رئیس Raspberry Pi گفت که مصرف کنندگان نباید انتظار Raspberry Pi 5 را در سال آینده داشته باشند. در عوض، سال 2023 به عنوان سال بهبودی پس از همه‌گیری و کمبود تراشه‌های جهانی ناشی از آن و مسائل مربوط به زنجیره تامین خواهد بود.

Raspberry Pi اصلی در فوریه 2012 با قیمت 35 دلار وارد بازار شد و ظرف چند ساعت فروخته شد. از آن زمان به‌روزرسانی‌های خط اصلی به‌صورت نیمه منظم ارائه شده‌اند. Raspberry Pi 2 در سال 2015 فرود آمد، Pi 3 تقریباً یک سال بعد دنبال شد و Pi 4 در اواسط سال 2019 سقوط کرد، با نسخه‌های اواسط چرخه پخش شده که بهبودهای عملکردی و ویژگی‌های جدیدی را ارائه کردند.

آپتون افزود، خبر خوب این است که در نیمه دوم سال آینده و سال 2024 به بعد، برخی از این موانع شروع به کاهش خواهند کرد. در آن نقطه است که آنها می توانند شروع به فکر کردن در مورد آنچه ممکن است برای Raspberry Pi 5 معقول باشد، کنند.

آپتون گفت، فاجعه این است که اگر آنها سعی کنند Pi 5 را در سال آینده منتشر کنند و تولید به دلیل نوعی محدودیت به درستی افزایش نیابد یا عنصری را در زنجیره تامین انسان‌خوار کند. بدتر از آن، حذف زودهنگام Pi جدید احتمالاً می تواند بر بهبود مدل های قبلی که هنوز تقاضای زیادی دارند تأثیر بگذارد.

بخونید:  Evolution of GenAI tools for business: Challenges remain for generative AI

حتی امروزه، چندین مدل قبلی رزبری پای به سختی به دست می‌آیند. من نتوانستم Raspberry Pi 4 Model B موجود در انبار را در هیچ یک از فروشندگان تایید شده لیست شده در سایت Pi پیدا کنم و تنها یک فروشنده تنها Pi 3 Model A+ را در انبار داشت. شما می توانید آنها را در بازارهای شخص ثالث مانند eBay پیدا کنید، اما آماده باشید که مبلغ wazoo را برای آنها بپردازید.

فاصله بین Pi 4 و Pi 5 نهایی، بزرگترین شکاف بین نسخه های اصلی مدل از ابتدا خواهد بود.