Apple M4 کمتر از یک سال پس از M3 با نزدیک شدن به نبرد PC AI وارد بازار می شود

چیزی که باید منتظرش بود: با آی‌پدهای جدید معرفی‌شده، اپل به عرضه پردازنده‌های M4 خود برای رقابت در مسابقه رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی آینده سرعت می‌بخشد. اگرچه غول کوپرتینویی ادعا می کند که قدرتمندترین NPU موجود در بازار را دارد، اما ممکن است کوالکام موافق نباشد. در همین حال، اینتل خود را برای ارتقای عملکرد هوش مصنوعی در سال آینده آماده می‌کند و انویدیا ادعا می‌کند که پردازنده‌های گرافیکی آن در زمینه هوش مصنوعی مولد برتری دارند.

رویداد اپل بیشتر بر روی آیپدها متمرکز بود، اما در این ارائه M4 – نسل بعدی SoCهای داخلی این شرکت – نیز معرفی شد. همانطور که انتظار می‌رفت، پردازنده‌ها نسبت به M3 و M2 بهبودهایی در عملکرد ارائه می‌دهند، اما فهرست اپل پیش‌نمایش استراتژی رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی این شرکت برای سال 2024 را نیز ارائه می‌کند.

بخش تمرکز بر M4 را می توان یک نگاه پنهانی در نظر گرفت، زیرا این شرکت فقط نسخه استاندارد را معرفی کرد و بیشتر بر روی بهبود عملکرد نسبت به آخرین مدل iPad Pro تمرکز داشت. انتظار می‌رود اپل از کل سری M4 در WWDC در ماه ژوئن رونمایی کند، احتمالاً با مک‌های جدید.

آیپد پرو به طور کامل از تراشه M3 صرف نظر می کند، تراشه ای که اپل سال گذشته معرفی کرد. این بدان معناست که M4 برای اولین بار برخی از ویژگی های نسخه قبلی خود را به تبلت ها می آورد، مانند گره 3 نانومتری، حافظه پنهان پویا، سایه زنی مش و ردیابی اشعه. CPU 50 درصد سریعتر از M2 موجود در آخرین iPad Pro است و GPU چهار برابر سریعتر است.

بخونید:  Discord ممکن است حافظه GPU Nvidia شما را خفه کند، اما در اینجا نحوه رفع آن آورده شده است

در مقایسه با M3 استاندارد، M4 دارای یک GPU 10 هسته ای مشابه است اما تعداد هسته های CPU را از 8 به 10 افزایش می دهد. علاوه بر این، SoC 3 میلیارد ترانزیستور به دست می آورد که مجموع را به 28 میلیارد می رساند.

یکی از ویژگی های جدید M4 یک موتور نمایشگر است که به نمایشگرهای OLED جدید آیپد پرو کمک می کند تا روشنایی و رنگ های بهتری تولید کنند. با این حال، مهم ترین پیشرفت در SoC جدید احتمالاً بهبود عملکرد هوش مصنوعی است.

گزارش‌های قبلی نشان می‌دهد که M4 آغاز حرکت اپل به سمت ارائه محصولاتی است که بر روی برنامه‌های هوش مصنوعی اجرا می‌شوند، که کمتر به سرویس‌های ابری مورد استفاده توسط نرم‌افزارهایی مانند ChatGPT، Bard یا DALL-E وابسته هستند. به نظر می‌رسد انعطاف‌پذیری این شرکت که می‌گوید موتور عصبی M4 با 38 TOP سریع‌ترین موتور جهان است، صحت شایعات را ثابت می‌کند، اما رقابت به سرعت داغ خواهد شد.

رایانه های شخصی مجهز به هوش مصنوعی که دارای اسنپدراگون کوالکام هستند نیز ممکن است در مقایسه با M4 مناسب باشند.

هدف اسنپدراگون X Elite مبتنی بر بازو، تبدیل شدن به معادل ویندوز سیلیکون اپل است. آخرین پردازنده های اپل امکان اجرای بازی های مدرن مانند Resident Evil Village و Assassin's Creed Mirage را بر روی آیفون و آیپد فراهم کرده است. در همین راستا، کوالکام تراشه آینده خود را به نمایش گذاشت که نرخ فریم قابل بازی را در بازی‌های مدرنی مانند Baldur's Gate 3 (که ممکن است برای دستگاه‌های اپل عرضه می‌شود) حفظ کند. سال آینده).

بخونید:  لری الیسون با عبور از بیل گیتس چهارمین فرد ثروتمند جهان شد

در همین حال، اینتل که در اواخر سال گذشته تلاش خود را به سمت رایانه های شخصی هوش مصنوعی با Meteor Lake آغاز کرد، در نظر دارد تا سال آینده قابلیت های هوش مصنوعی خود را با دریاچه پنتر به طور قابل توجهی افزایش دهد. تراشه 18A (1.8nm) عملکرد هوش مصنوعی Arrow Lake را که انتظار می رود در نیمه دوم سال 2024 عرضه شود، دو برابر خواهد کرد.

در حالی که اپل، اینتل، کوالکام و AMD روی تقویت هوش مصنوعی روی دستگاه با NPU تمرکز می کنند، انویدیا معتقد است که GPU ها برای این کار مناسب تر هستند. این شرکت ادعا می‌کند که تراشه‌های گرافیکی اختصاصی RTX، که میلیون‌ها عدد از آن‌ها در حال حاضر وجود دارند، می‌توانند بین 100 تا 1300 تاپ را به دست آورند. انویدیا قرار است اواخر امسال نسل بعدی RTX خود را با نام رمز Blackwell معرفی کند.

منبع